pazout.horolezci.cz

english


Závody

Žil jsem, dýchal jsem a jedl jsem jen pro lezení, v noci jsem snil o lezení.
Jerry Moffatt

Jesenický Tvrďák 2004

Jeseníky

26. červen 2004
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře

Jesenický tvrďák Jesenický Tvrďák - Mistrovství ČR v extremním závodě jednotlivců, nejtěžší sportovní závodu jednotlivců v ČR, letos již po osmé. Pořadatelem je Česká asociace extrémních sportů.Reportáž od Klárky

Jsou to už 3 roky co jsme se naposledy zúčastnili „Tvrďáka“. Jirka přišel se zprávou, že ho Marek Hájek požádal o pomoc při závodu. Jelikož jsem duší závodivý typ, rozhoduji se zúčastnit, byť jsem nikdy nejela na kánoi a mé zkušenosti s orienťákem jsou mizivé.

Před závodem se stihnu 3x projet na půjčeném kajaku na Olešné a jednou proběhnout pomyslnou orientační tratí, kterou pro mne připravil můj muž v Místeckém lesíku.

V osm ráno nás stojí 6 žen na startu. V průběhu první disciplíny kola si všimnu, že moje soupeřky mají na sobě již plavky navlečené pod cyklistickými športkami. Par minut mě převlékání zdrželo, ale raději se soustřeďuji na dýchání a střídám kraula a prsa v bazénu, kde jsme vždy dva v dráze. Když odjíždím z plavání v Břidličné, tak potkávám první muže, kteří přijíždějí na bazén.

Kolem desáté jsem konečně dojela na kole na Slezskou Hartu, tam před sebou vidím i své soupeřky, všechny až na jednu už ukusují první metry v kánoích. Loď jsem dostala půjčenou od pořadatelů, za což jim patří díky, ovšem darovanému koni na zuby nehleď zde platí dvojnásob. Loď nemá zarážku na nohy a od samého začátku si kladu otázku, jak budu vzdorovat větru, když se nemůžu opřít o nic jiného než o pádlo. Čeká mě 8 km pádlování, ale raději na to nemyslím, když se má loď pod sílou větru začíná na otevřené vodní ploše otáčet. Na břehu je mnoho rybářů, a jen koukají co tam vyvádím s tou neposlušnou loďkou. Připadám si jako na kolotoči. Dala bych cokoliv za zarážku na nohy jejíž pomocí by mi kolena pomohly vyvažovat nápory bočního větru. Potom najednou vidím soupeřku na pozici přede mnou a ta volá utěšující slova: „Bójka už je blízko“ a pak ji opravdu vidím, je krásně žlutá. Radostně cvakám kleštěmi kontrolu na obrátce a vrhám se do návratu a boje s vlnami. Začíná se mi chtít velice močit a bojuji s touhou pádlovat k nejbližšímu břehu. Nakonec jsem to přetrpěla až k cílovému molu, kde si mě organizátoři vesele fotí. Mé pocity jsou plné vzteku, takhle jsem si to vůbec nepředstavovala, prst pravé ruky mám prodřený až na maso, od boje pádla s větrem a nezkrotnou loďkou.

Teplý guláš, slova povzbuzení, ale i smutný usměv mého muže, který doufal že si povedu lépe mě vyprovází na další disciplínu, horský orientační běh. V prvním okruhu potkávám na druhé kontrole skupinku 3 soupeřek a úspěšně s nimi nalézám všechny kontroly. Trochu holkám závidím, pro ně je to již druhý okruh, který já budu muset absolvovat osamoceně. Na druhé kontrole dalšího okruhu potkávám Pavla, kámoše horolezce a tak spojujeme síly v pátrání po oranžových lampiónech. Není nám to mnoho platné, pátou kontrolu jsme nenalezli stejně jako par dalších amatérů. Nakonec jsme ráda, že jsem se vůbec z toho lesa po mnoha hodinách dostala znovu na Hartu. Tam už mezi pořadateli a rodinnými příslušníky závodníků, kteří si „Jesenického nuďáka“ musí protrpět panuje pozdvižení. Mnoho závodníků má zpoždění stejně jako já, kontrola č. 5 dala zabrat asi všem, kromě profíkům orienťákům. Unaveně a i trochu otráveně z neúspěchu v běhu sedám na kolo a jedu vstříc světlým zítřkům, lezení v Karlově.

Už dávno jedu závod jen pro sebe, všechny děvčata mi dávno utekla, to se dovídám u jističů na skalách. Stejně jako mé soupeřky zvládám přelézt 3-ku i 5+-ku bez ztráty kytičky. Na skalách mě dojeli první dva muži, jedním z nich je Libor, kolega horolezec, který na rozdíl od svého rivala doslova přehopkal obě cesty a už mi oba na kole mizí v dáli.

Na dalším cyklo úseku jehož cílem jsou „Cvičné tratě“ mě již nikdo nedojel, ale ani já jsem už nikoho nedohnala. Horský orientační běh mi dál pořádně zabrat, měřítko mapy je tam totiž mnohem větší než u klasického orienťáku, a tak se trápím než najdu první kontrolu.

Na celém úseku už mě čekají jen 2 lampióny a tak se mi to daří i s bouldrovaci vsuvkou zpestřenou par desítkami štípanců od komáru nějak doklepat.

Na horské kolo sedám s informací, že mám před sebou soupeřku, která má „jen“ 5 minut náskok. Snažím se co to jde, ale síly už jsou u konce a není kde brát. Do cíle 10 km úseku přijíždím v 18:35 šťastná, že už nikam nemusím.

Disciplíny

 1. disciplína - běh: délka 15 km. 90% po lesních cestách a pěšinách, 10% asfalt. Start 550m n. m. - cíl 1300m n. m.
 2. disciplína - kolo Muži, Veteráni první část: délka 62 km. Doporučujeme silniční kolo (není podmínkou). 100% po asfaltových silnicích. - kolo Ženy, Junioři první část: délka 15 km. Doporučujeme silniční kolo (není podmínkou). 99% po asfaltových silnicích. Doporučeně přilba.
 3. disciplína - plavání. Délka 1500m muži, veteráni a 800m ženy, junioři. Plavání proběhne v krytém bazénu v Břidličné. Předpokládaná teplota vody v přehradě Slezská Harta pod 14°C. Povinně se plave v plavkách bez použití neoprenu nebo jiných ochranných pomůcek.
 4. disciplína - sjezd řeky na kajaku. Délka 6km. Obtížnost od ZW C po WW I až II (dle stavu vody). Povinně kajak, plovací vesta, přilba a špricka (krycí deka).
 5. disciplína - jezerní kayaking. Délka 8 km12km. Kajak na jezeře. Povinně plovací vesta, přilba a špricka (krycí deka).
 6. disciplína - orientační běh: délka 811km. Mapa 1:15000 dle standardu IOF. Mapa bude ve vodovzdorném mapníku. Doporučeně buzola/kompas.
 7. disciplína - kolo Muži i Ženy, Veteráni, Junioři druhá část: délka 35 km. 99% po asfaltových silnicích.
 8. disciplína - letní biatlon: Střelba na střelnici z malorážky (během sil. kola II. na střelnici před Břidličnou) na sklopné terče jako u biatlonu (každé dva netrefené terče - trestné úsek, který se běží po HOB). Malorážky (klasické bez optohledí) a další vybavení k této disciplíně dodá pořadatel.
 9. disciplína - lezení: délka lezení kumulovaně: s jištěním min. 55m; slaňování min. 50m; boulder min. 50m; a další survivaloviny. Tato disciplína proběhne na silničním kole II. a kontrolách horského orientačního běhu . Při neslezení povinných tras nebo neabsolvování survivalovin běží po HOB závodníci trestný úsek za každou neabsolvovanou část lezení ! Trestný úsek je časově i fyzicky vícenásobně náročný ! Povinně batůžek, sedací úvazek, 1x smyce, 2x zámk. karabina, slaňovací osma. Doporučeně lezečky.
 10. disciplína - horský OB: Délka 3 km vzduchem. Horský orientační běh není klasický OB, ale běží se podle turistické mapy a tento běh vyžaduje pouze základy orientace. Zvládnou jej i začátečníci. Během této disciplíny absolvují závodníci další tři sportovní disciplíny. Mapa bude ve vodovzdorném mapníku. Doporučeně buzola/kompas.
 11. disciplína - MTB: Délka 14 km. Cross Country. Nová Ves - Karlov - Nová Ves. Povinně přilba a horská kola ( plášť min. 26´´ x min. 1,5´´ )

Muži, Veteráni: disciplíny 1 až 11
Ženy, Junioři: disciplíny 2 až 11

Odkazy

JESENICKÝ TVRĎÁK - M ČR jednotlivců
HO Frýdek-Místek, reportáž ze závodu
Jesenický tvrďák 1998

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Kouty nad Desnou (CZ)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Jesenický Tvrďák 2004
Libor na startu jezerního kajakingu
Libor na startu jezerního kajakingu
Depo na Slezské Hartě
Depo na Slezské Hartě
Slezská Harta - doprovod
Slezská Harta - doprovod
Depo na Slezské Hartě
Depo na Slezské Hartě
Slezská Harta - doprovod
Slezská Harta - doprovod
Libor v cíli jezerního kajakingu
Libor v cíli jezerního kajakingu
Ze závodu
Ze závodu
Pepr v cíli
Pepr v cíli
Pavel
Pavel
Klárka popisuje problémy na orienťáku
Klárka popisuje problémy na orienťáku
Martina s Peprem
Martina s Peprem
Lodní záchranná služba
Lodní záchranná služba
Libor v cíli
Libor v cíli
Klárka v cíli
Klárka v cíli
Pepr a Libor
Pepr a Libor
Stupně vítězů - ženy
Stupně vítězů - ženy
Stupně vítězů - muži
Stupně vítězů - muži
Libor Uher - mistr republiky
Libor Uher - mistr republiky

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!