pazout.horolezci.cz

english


Vysokohorská turistika

Lezení pro mě znamená strávit s přáteli příjemné chvíle na skále.
Jerry Moffatt

Vysoké Tatry - dvoudenní okružní túra přes Vyšné Koprovské a Bystré sedlo

Vysoké Tatry

25. - 26. květen 2002
Aktéři: Jirka, Klárka
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře
Náš plán na dvoudenní okružní túru:

- sobota: Tri studničky - Kôprová dolina – Hlinská dolina - Vyšne Koprovské sedlo 2180m - Koprovský štíť 2363 - Hincová kotlina - Mengusovská dolina - Horský hotel Popradké pleso 1500m, 7-8 hodin

- neděle: Horský hotel Popradké pleso 1500 m - Štrbské pleso 1346m - Mlynická dolina - Bystré sedlo 2314m - Furkotská dolina - Tri studničky, 7-8 hodin

Realita:
- sobota - Díky špatné předpovědi počasí SHMÚ nám bylo jasné, že bude těžké trasu dodržet. Vyrážíme ráno kolem 9 hod z Třech studniček, obloha je plechová, ale vypadá to, že zatím pršet nebude. U odpočívadla v ústí Koprové doliny dáváme sváču a hledáme hygienickou tašku, kterou jsem zde v zimě zapomněli. Bohužel místní dravci si na něm pochutnali. V okruhu několika desítek metrů nalézáme cáry pytlíku, okousaný kartáček na zuby a pastu, další obsah však již ne.

Oblačnost je pořád veliká, ale zatím neprší i když je již vlhkost cítit ve vzduchu. V závěrečném stoupání do Vyšného Koprovského sedla se dostáváme do husté mlhy, směr do sedla tedy určujeme pomocí GPS. Podle pěšiny se řídit nedá, ta zmizela pod sněhem. Pod sedlem také oblékáme bundy a kalhoty, začíná pršet a déšť už dnes nepřestává. Výstup na Koprovský štít vypouštíme. Několik málo výškových metrů pod sedlem při sestupu do Hincové kotliny se dostáváme z oblačnosti a je zde pěkně vidět obě Hincové plesa, která jsou ještě pokrytá ledem. Asi po 6,5 hodinách dorážíme na Popradské pleso.

Cena turistického ubytování v pokoji pro 6 osob je 250,-Sk, členové James a ČHS za 180,-Sk (což jsme zjistili až po zaplacení).

- neděle – brzo ráno vypadá počasí ještě obstojně, ale kolem 7:30, sotva se vydáme na cestu začíná pršet a déšť nás doprovází až na Štrbské pleso. Rozhodujeme se tedy cestu přes Bystré sedlo neabsolvovat, což se nakonec ukázalo jako rozumné. Ze Štrbského plesa jdeme tedy po magistrále na Tři studničky. U Jamského plesa začalo opět pršet a bouřit, a tak si pobrukujeme: „Nad Tatrů se blýská, hromy divo bijů“.

Parkování v Třech studničkách se nám moc neosvědčilo. Neznámý poberta předběhl budoucnost (viz. článek níže), a zvětšil nám úložný prostor v kufru auta. Než se tedy splní sen výrobců, doporučujeme parkovat na hlídaných parkovištích. Musíte ovšem počítat s cenou okolo 150,- Sk na den. Asi nejbližší hlídané parkoviště je na Štrbském plese.
Asi po týdnu jsem zjistili, že z auta zmizela i termoska, což nás dopálilo nejvíce.

Düsseldorf, 18. 3. 2002
Nové vozy bez náhradního kola v kufru, a to již koncem tohoto desetiletí - takový je sen výrobců automobilů. Splnit tohoto přání, díky němuž by se snížila spotřeba a úložný prostor by se zvětšil, se snaží producenti pneumatik. „Za pět až deset let bude rezerva z kufru pryč,“ slibuje Edouard Michelin, šéf stejnojmenného francouzského výrobce pneumatik.
Zdroj: Rezervní pneumatiky by měly zmizet z aut


Mapy:
Koprová dolina
Mengusovská dolina
Furkotská a Mlýnská dolina

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Štrbské Pleso (SK)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Vysoké Tatry
Hlinská dolina - Hrubá kopa
Hlinská dolina - Hrubá kopa
Koprovský potok
Koprovský potok
Malé Hincovo pleso 1921m ještě s ledem
Malé Hincovo pleso 1921m ještě s ledem
Tatranská flóra - Koniklec bílý /Pulsatilla scherfelii/, Hlinská dolina
Tatranská flóra - Koniklec bílý /Pulsatilla scherfelii/, Hlinská dolina
Tatranská fauna, Štrbské pleso
Tatranská fauna, Štrbské pleso
Štrbské pleso 1346m
Štrbské pleso 1346m

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!