pazout.horolezci.cz

english


Skialpinismus

Štestí musí horolezci přát. Nesmí se na ně ale spoléhat
Hermann Buhl

Massif des Écrins - haute route

Francie - Hautes Alpes

Aktéři: Jirka, Jirka, Klárka, Petr
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře

Massif des Écrins V horolezeckém časopise Montana číslo 2/2015 si můžete na straně 34 přečíst nás článek `Haute route des Écrins` o skialpinistickém přechodu v oblasti Ecrins.

Montana
 • A.O. na písku 6
 • Orbayu 10
 • Picos de Europa 20
 • DOUBLE 2014 26
 • Tatranské sněžné království 30
 • Haute route des Écrins 34
 • Vyhnanci 38
 • Arnold v Ádru 42
 • Počátky zimního lezení v Tatrách 46
 • Petr 52
 • THC:Turkish Highline Carnival 56
 • Kidova oprátka 59
 • Tatry 64
 • Ze života druholezce 66
 • Z ČHS 76

Mapa přechodu

Haute route des Écrins

O Velikonocích jsme ukončili závodní skialpinistickou sezónu a s kolegy závodníky z Orlických hor se dohodli na společném týdenním výletu k Barre Ecrins. Pro nás je to repete po 3 letech, kdy se nám túra nepodařila dokončit a pro Petra s Jirkou první podnik typu putováni z chaty na chatu na skialpech.

Houte route Ecrins je rozdílná v mnoha směrech od přechodu Chamomix-Zermat. Tato túra vyžaduje mnohem komplexnější znalost skialpinizmu a horolezectví a vytrvalosti. Oblast je víc divoká/skalnatá a izolovaná. Za zmínku zde stoji odpor místních ke stavbě lanovky a tím zpřístupnění výjimečných sjezdových terénu pro lyžaře. V roce 1976 byla lanovka z La Grave pod masiv La Meije dokončena a krátce po zprovoznění ji odpůrci vyhodili do povětří.

Okruh kolem masivu Ecrins začínáme v La Grave 28. 4. a doufáme, že jej tam i po 6ti dnech ukončíme.

Etapa I.

La Grave – ref. Selle

Po 15 hodinové honičce s časem dorážíme autem do La Grave ke stanici lanovky. Máme 30 minut na přebaleni a naskočení do poslední lanovky. Je 27°C a městečkem se prohánějí silničáři v tílkách. Balíme batohy a hrneme se do kabinek. Po celonočním a denním cestování mi vůbec nevadí, že nás dnes čeká jen 300 m stoupání na a pak již jen sjezd na chatu Selle. Lanovkou se přenášíme nad nekonečnými svahy ledovce La Meije, který je dokonalým rájem volného lyžování. Na vrcholové stanici 3211m Col des Ruillans, vystupujeme sami, za námi už to zavírají a obsluha jede dolů. Stoupáme v odpoledním slunci po urolbované sjezdovce do sedla Girose a spouštíme se po ledovci stejného jména k chatě Selle. Začátek sjezdu byl nádherný, ale brzy jsme okusili i rozbředlou sněhovou kaši po kolena. Naštěstí chata nebyla daleko a tak se již po chvíli sluníme u piva na terásce až do večeře. Na chatě je i malá skupinka Švýcaru ze Sas Fee. Večeře byla jak od maminky, včetně jablkového domácího koláče, aperitivu a kusu sýra.

... ukázka z článku ...

Barre des Écrins (4102 m n. m.) je nejvyšší hora Dauphineských Alp.

Barre des Ecrins

Barre des Écrins (4102 m n. m.) je nejvyšší hora Dauphineských Alp. Leží ve východní Francii v regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur v departementu Hautes-Alpes. Je to směrem od jihu první alpská čtyčtisícovka. Při výstupu na vrchol možno využít chaty Refuge Glacier Blanc (2550 m n. m.) a Refuge des Écrins (3170 m n. m.). Pod horou se nachází ledovec Glacier Blanc.

Jako první na vrchol vystoupili 25. června 1864 Edward Whymper, Michel Croz, A.W. Moore, Horace Walker a C. Almer.

Zdroj: wikipedia

Odkazy

Barre des Écrins
Massif des Écrins
Hautes-Alpes

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:La Grave (F)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Haute route des Écrins
Klára, Jura, Jirka, Petr
Klára, Jura, Jirka, Petr

Écrins
Écrins

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!