pazout.horolezci.cz

english


Skialpinismus

Člověk nevidí jen to, co vidí.
G. Rébuffat

Západní Tatry – Roháče

Slovensko

13. – 14. březen 2004
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře
RoháčeZápadní Tatry jsou částí geomorfologického celku Tatry s rozlohou 400 km2, což představuje skoro polovinu tatranského celku. Jsou v průměru o 300 metrů nižší než Vysoké Tatry.

Dělí se do 6 celků: Osobitá, Sivý Vrch, Liptovské Tatry, Roháče, Červené vrchy a Liptovské kopy. Západní Tatry se rozprostírají jako výrazný horský hřeben směrem od západu vápencovou skupinou Sivého vrchu a končí na východě vápencovými Červenými vrchmi. Jejich hřeben je dlouhý 36 km, mírně klenutý směrem na jih. Většina vrcholů hlavního hřebene přesahuje výšku 2.000 m. Nejvyšší částí pohoří nejsou v hlavním hřebenu, ale v jeho jižních rozsochách.

Nejvyšší vrch pohoří – Bystrá 2.248 m se nachází v jižní rozsoše. V Západních Tatrách je 20 malých ples, pozůstatků z dávné činnosti ledovců. Nejvýše jsou Roháčske plesá, nacházející se v oblasti nejrozsáhlejšího a nejdelšího zalednění.
Zdroj: http://primula.host.sk/

Přidáváme se k výpravě HO Frýdek-Místek, místo plánovaných Vysokých Tater, kde měl být zrovna náš oddíl na zimním táboře, ale kvůli nepříznivým podmínkám opustil Slezský dům dříve.

Ubytování se dá celkem snadno sehnat z Zuberci v soukromí za přijatelných 200,-Sk. Zdá se, že takřka každý barák ubytování nabízí.

Po oba dny je polojasné počasí s poměrně silným nárazovým větrem. Sněhové podmínky nejsou dvakrát příznivé. V severních svazích jsou naváté sněhové desky a převěje. Výstupy do sedel jsou tedy tabu. První den se mi v kotli pod Salatínem podařilo uříznout malou deskovou lavinu, naštěstí sjela za mnou a před Klárou jdoucí za mnou. Jedeme tedy raději lyžovat na jižní svah Brestové, kde jsou podmínky bezpečné. Několikrát si svah vyšlápneme a sjedeme.

V bufetu na sjezdovce pak hojně zapíjíme skvělý den výborným „čučoriedkovým“ likérem. Večer v hospodě je vidět že kultura slovenských krčem již dlouhá léta drží stejnou úroveň a placení po každé objednávce je nutností, „Tady nejste v Čechách, …“.

V neděli se vydáváme směrem do Smutného sedla, ale vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám a obrovské převěji v něm do něj raději nevystupujeme. Vystupujeme tedy svahem napravo mezi Spálenou a Pacholou. Na bývalou Tatliakovou chatou u Roháčských ples je pak výborný sníh s parádním sjezdíkem. Jinak byl po oba dny sníh většinou krustovatý.

Odkazy

hory.sk pre horolezcov, skialpinistov a vysokohorských turistov
Vitajte v Zuberci
Západné Tatry - Roháče
Ski.sk - Aktuálne snehové spravodajstvo

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Zuberec (SK)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Západní Tatry - Roháče
Chvíli před odřezáním laviny
Chvíli před odřezáním laviny
Desková lavina
Desková lavina
U laviny
U laviny
Na hřebeni pod Brestovou, zakresleno je místo laviny
Na hřebeni pod Brestovou, zakresleno je místo laviny
U sněhuláka
U sněhuláka
 

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!