pazout.horolezci.cz

english


Ostatní

Žil jsem, dýchal jsem a jedl jsem jen pro lezení, v noci jsem snil o lezení.
Jerry Moffatt

METODIKA: Navazování na sedací a prsní úvazek

Jak se navázat na kombinaci samostatného sedacího a prsního úvazku jednoduše a přitom bezpečně? Tuto otázku jsem si před několika lety položil také. Než jsem objevil způsob (bohužel zdroj si již nepamatuji), který Vám chci ukázat, používal jsem spojení úvazků pomocí smyčky.

S Klárkou používáme tento způsob navazování:

Navazování Postup vázání: nejprve se navážeme na bederní úvazek pomocí vůdcovského uzlu, uzel prozatím neutahovat. Volný konec cca 1m (zaleží na průměru lana) provlečeme oky prsního úvazu a provlečeme konec lana středem vůdcovského uzlu. Srovnáme uzel, utáhneme. Nyní ještě můžeme dokorigovat velikost horní smyčky, tak aby nás celý systém navázání měl tendenci mírně svírat (ne moc!, ať nebraní volnému pohybu, ale na druhé straně při visu nedovolí prohnutí těla vzad - DŮLEŽITÉ!). Nyní těšně pod vůdcovským uzlem uvážeme na volném konci pojistný uzel (obvázáním jednoho pramene).

Bohužel směrnice ČHS jsou v tomto směru nekonkrétní, viz. citace:
ZÁSADY BEZPEČNÉHO PROVOZOVÁNÍ HOROLEZECTVÍ
Směrnice Českého horolezeckého svazu
III. POUŽÍVÁNÍ BEZPEČNOSTNÍCH PROSTŘEDKŮ V HOROLEZECTVÍ
- Na lano se navazuje pomocí prsního a sedacího úvazku. Navazování na samostatný sedací úvaz se připouští pouze tam, kde lze pád kontrolovat a jde o zkušené horolezce.
Úvazy musí splňovat podmínky stanovené normou UIAA a musí být opatřeny schvalovacím certifikátem příslušné zkušebny. Spojení úvazku a lana se provádí dračím nebo osmičkovým uzlem. V případě použití dračího uzlu musí být provedeno jeho zajištění přídavným (pojistným) uzlem!

LEZEC.CZ - popisuje několik nejběžnějších metod navázání na kombinaci prsního a sedacího úvazku.
Metodické ústřižky IV

Petzl info

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!