pazout.horolezci.cz

english


Horolezectví

Tvé výkony v lezení jsou mnohem méně významné, než to , co se v tomto vývojovém procesu naučíš - nezáleží na tom, co, ale jak lezeš!
Lynn Hill

Ligurie Levanto - Muzzerone a Montemarcello

Itálie

6.8. - 15.8.1999
Aktéři: já, Klárka, Sang, Brácha, Peťka, Petr, ...
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře
Jeli jsme s cestovkou, a musím přiznat, že to byla příjemná změna.
Tady je popis oblasti a program přímo tak jak nám je CK nabídla.

Ligurie Levanto - Cingue Terre - finální skalní rezervace-oblast MUZZERONE a Montemarcello.
V kostce Ti nastiňuji tuto krásnou oblast Středozemního moře.

Celý zájezd se skládá ze dvou ucelených částí, návštěvou dvou rezervací, které jsou od sebe odděleny zálivem La Spezia ( někdy užívaný název GOLFO POETI ), vzdálené od sebe 35 km. Samozřejmě, že dle přání může být celý týden na jednom místě. Ale předkládám náš osvědčený program.

Vzdálenost z Prahy je 1.100,- km, odjezd v pátek v podvečer z Hradec Kr.nebo bude-li Vás více od Vás nebo z místa Vámi určeného a na místě jsme v sobotu po poledni. Odjezd je za týden v sobotu večer. Návrat domů odpoledne.
Začneme první oblastí. Na konci poloostrova, který je vysunut do Středozemního moře, uzavírá starořímské rybářské městečko Portovenere. Portovenere je charakteristické úzkými uličkami, rybářskými bárkami, kavárničkami, a co nejdůležitější, je výchozím místem pro vstup do chráněného skalního území MUZZERONE.

Skalnatá oblast Muzzerone se rozléhá po celém hřebenu nad mořem a dosahuje nadmořské výšky 350 m.n.m. Je to celoroční horolezecká a turistická oblast.
Jedna veliká nevýhoda této oblasti. Nejsou zde kempy. Ani by je nebylo pro nedostatek místa ve skalách kde umístit. První camp je 35 km daleko v Ameglii.
Stěny dosahují 5-200 m lezecké výšky perfektně odjištěné.
Historie objevení této oblasti námi. V roce 1991 jsme navštívili jako horolezecký oddíl ALPIN HK poprvé MUZZERONE. Nádhera, byli jsme uneseni, ale hrůza. Všude nepořádek, plechovky, papíry atd. Řekli jsme si, "částečně to tady uklidíme a Italům ukážeme, že nejsme jako oni". Nasbírali jsme odpadky, uložili do pytlů, a zavolali jsme jejich ochranáře, že se na ty pytle nehodláme koukat, ať si je alespoň odvezou. Italové o ničem nevěděli. Byl to pro ně šok, "nějací čechoslováčci z komunistického jha jim ukázali jak má vypadat příroda". Oni totiž rádi dávají cedulky, zákazy a nic víc.
Začala velmi důvěrná spolupráce a přátelství. U nás ochránce přírody a horolezec (VHT ) i turista jsou jako kočka na myš. Ale u nich předsedou CLUBu ALPINO ITALIANO SEZIONE DELLA SPEZIA a šéf ochrany přírody Franco Togneti je jedna a tatáž osoba. Známe se osobně a pro nás povolil pobyt. Můžeme do této oblasti jako ucelené skupiny jezdit a bivakovat. Podmínku mají tu, že musím vždy jet já. Tudíž tím odpovídat za celou skupinu, když to není naše oddílová akce, tak také za klienty CK. Moc velikou radost z toho nemám. Dodržuji alespoň to, že tyto zájezdy osazujeme hlavně horolezci. A tak vlastně od roku 1992 jsem zařadil pobyty na Muzzerone do celoročního plánu zájezdů s cenou spíše symbolickou.
V HO ALPIN HK kde dělám předsedu oddílu a zároveň jsem jednatelem společnosti v CK HRADEC TOUR mám tak o nervy postaráno. Víš sám, že mnoho lidí je neukázněných, byly případy, kdy děti našich účastníků házely kameny do stěn, pak následuje omlouvání, vysvětlování.
Ceny jsme upravili tak, že každý pak kroutí hlavou, jak je to možné. Ano, jsou to ceny pouze pro fandy a sportovce a členy ČHS se svými rodinami přáteli. Došlo k dohodě mezi metodickou komisí ČHS a námi o sponzorování těchto zájezdů. Samozřejmě účastník, stačí jeden, musí předložit platný průkaz ČHS nebo instruktora ČHS při odjezdu. Ještě navíc držitel průkazu KČT - EUROBEDS má 10 % slevu ze základní ceny. Viz katalog smluvních partnerů EUROBEDS.

Tímto tudíž odpovídám na případný dotaz, zda zástupce CK a znalec terénu jsou dva lidé. Oboje jsem já. Další výhodou je to, že mne v Portovenere místní obchodníci znají a vyjednal jsem slevy. Dávají našim klientům slevu (potraviny, zelenina, hospody). Každý účastník zájezdu obdrží naši kartičku, kterou se při placení prokáže a získá 5 - 10 % slevu. Na dveřích těchto obchodů a hospůdek je samolepka HRADEC TOUR CARD.

Nyní k cestě pěšky na místo tábořiště. V Portovenere vystoupíme z autobusu a turisticky značenou cestou č.104 nejdříve podle hradeb pevnosti po kamenných schodech ( cesta je značně strmá a namáhavá, s batohy to je "síla", pak až budete chodit na lehko, je to už fajn), na hřeben s krásnými výhledy na moře, skály a pod sebou Portovenere, dosáhne se oblast Mandrachia ( 20 minut ), jedna z prvních oblastí celého Muzzerone. Zde opustíte turisticky značenou cestu ( až sem vedla stále do kopce ), a nenápadně odbočení vlevo traversem pěšinkou na skalnatou rampu a terasy nad moře a pomocí fixního lana ( lodní kokosák o průměru 7 cm ) na další rozlehlou terasu s velikou jeskyní (4 minuty).

Bivaky jsou nad mořem nebo v přilehlé jeskyni do které se vejde přes 20 lidí. Ostatní jsou na terase pod třemi limbami.
Večeříte, snídáte, odpočíváte, lezete a stále aniž by jste chtěli, jste součástí skal a moře. Díváte se na lodičky a skály zároveň.
Z kopečka na koupání už je to méně než do kopce, asi 10-15 minut.

Koupání je v Portovenere na skalách i písčitých plážích.
U skal u moře a písčitých pláží jsou všude sprchy a navíc zdarma což je fantastická věc. Popisovat skalní oblast Muzzerone, snad ani nejde, to se musí vidět.
Jelikož se jedná o vápencovou oblast, tak na Muzzerone voda není. Vodu si každý vynáší z Portovenere, kde pitná voda vytéká z románské mramorové kašny. Dle zkušeností víme, že na osobu a den stačí na vaření a mytí 1-2 jeden a půllitrové lahve. Většinou v odpoledních hodinách po lezbě nebo výletě všichni sestupují
k moři, koupají se a navíc když jsou sprchy.....co více řešit ?
Večer si vynesou vodu nahoru. Pobyt v tomto místě je nevhodný pro malé a neukázněné děti, vzhledem k strmým expozicím a bezprostředním srázům.
Rodiny, které mají odolné a ukázněné děti, žádný problém.Stany nesmí být viditelné od moře a pevniny. Proto také v tomto místě stany nedoporučujeme.
V Portovenere jsou výborné nákupní možnosti.
Ve čtvrtek ráno končí první oblast, balí se odjíždí z Muzzerone. V ceně zájezdu je půldenní výlet a návštěva na pobřeží Cinque Terre ( 30 km autobusem ), Manarola, město ve skále, že i bárky musejí rybáři tahat do ulic jak je tam málo místa. Jde se cestou Via dell Amore do Corniglie pěšky. Cesta vede ve vytesaných terasách nad mořem. Samozřejmě, že jdete na lehko. Nádhera.
Druhá oblast. Odpoledne se z výletu přesouváme autobusem přes La Spezia na Montemarcello,35 km další rezervace. Zde je samostatná skalní oblast s menší skupinou skal. Opět vápenec. Průvodce horo mám, tato oblast je v novém původci.
Pohledy a koupání ve skalách zasazené pláži ( Punta Corvo) s černým mramorovým pískem, kde teplota povrchu dosahuje 150 st.C je zážitek. Zde na pláži můžete stanovat a pálit táborák. Budete tam sami, příboj, noční koupání, písek ještě i v noci
krásně hřeje, měsíček, no zkrátka romantika.
Večer je posezení u mého přítele Carlose a Giovani Randazzo na Montemarcellu
v jejich zahradní restauraci.
No a je pátek. Odpočinek a vychutnávání našich "reumatických" těl na nažhavené pláži, někteří lezou a prohlížejí skalní oblasti ( 20 min ), a v sobotu do odpoledne pláž, skály a večer domů s předchozí návštěvou hypermarketu Centro Luna v Sarzáně. V neděli je předpokládaný návrat kolem poledne.

Autobus po dobu našeho pobytu v Muzzerone je zaparkován na lesní silničce u městečka La Grazzia. Po silničce lze ze zadu Muzzerone k autobusu dojít (asi 30 min). Má to výhodu, že si tam můžete jít kdykoliv doplnit své zásoby.

Na Montemarcellu je autobus na malém parkovišti.

V současné době, jestli se nezmění kurz a dopravci nepodraží, cena za týden
( 10 ti denní zájezd) je 2.300,- Kč. Vypadá to vzhledem k hroznému propadu bude asi zdražení o 200,- Kč, které bude požadovat náš dopravce. Počítejte tedy 2.500,- Kč.
Moře koncem května má už teplotu 22 st.C. Vzhledem k uzavření tohoto pobřeží horami a hlavně díky velkému rezervoáru teplé vody Středozemního super čistého moře je zde velmi vyrovnané, stálé a sluneční počasí. Zaprší-li tak to pouze krátce a hned je zase pěkné počasí.
Je-li bouřka, tak to je rachot, kdy teplý vzduch od moře se na pobřeží "zdrcává"
s chladnějším frontálním a pak je obloha jeden blesk a oheň. Všichni utečou do jeskyně otevřou se "zásoby" a je veselo.

Dávám Ti tímto další eventualitu:
Požadují-li to zájemci, (musí být celý autobus), zajišťujeme, ubytování v CAMP GARDEN v AMEGLII, (4 km od Montemarcella) kde jsou teplé sprchy, komfort.
Na osobu a týden kemp stojí .1550,- Kč, což je znamenitá cena. Odtud se každý den ráno odjíždí do Portovenere-Muzzerone a večer návrat do kempu. Zájezd se tímto prodraží o větší dopravu tj. o 300,- Kč na osobu. Tj. zájezd stojí 2300 + 300 + 1.550 ubytování,tj. 4.150,-Kč.
Toto je vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Z Ameglie do Portovenere trvá cesta autobusem 1 hodinu. Musí být nejméně 20 lidí do cempu aby se to vyplatilo.
Což se stalo 1 x za 3 roky. Jinak všichni jsou raději na místě bez dojíždění.

Ještě jedna důležitá věc. Našli se i lidé, kteří na takovýto zájezd berou místo batohů, kabely, tašky, kufry, dvoukilové bomby, smažící pánve, hrnce, veliké a obří stany, různé těžké věci. Musí si uvědomit, že si to všechno musejí také odnést. Že místa na bivak tam moc není.
.
Samozřejmě, je-li zájezd ubytován v Campu Garden, tak ať si vezou co chtějí.

To je asi tak takový výcuc.

Je k tomu co dodat ? I nováčci si fantasticky zalezou a zasportují. My tam děláme vstupní lezbu pro nováčky spojené s přeškolení a při odjezdu dostanou průkaz horolezce. Moc se jim to líbí, tmelí to partu a společným pobytem se perfektně seznámí s ostatními a navíc si pěkně bezpečně s instruktory zalezou.

A manželky? Přítelkyně? A různá havěť druhého pohlaví, které náš sport berou jako zlo, které si toto zlo musely vzít aby jsme si je vůbec vzali? Vše kvitují s povděkem, protože ony jsou celý den u vody a my se vyřádíme dopoledne ve skalách a odpoledne následujeme drahé polovičky k vodě.

Seznam prosím Tě s tímto dopisem členy HO a Tvé známé. Ideální je když jede
co nejvíce lidí z jednoho oddílu.


Zdraví Tě Ivan Čech
předseda HO ALPIN HK
a jednatel Hradec Tour


Horolezecký průvodce je k dispozici na místě. Pokusíme se jej do odjezdu přeložit z italštiny. Je to celá "bichle".

Toto oblast budu mimo jiné doporučovat jako součást instruktorských praktik.


Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Portovenere (I)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Itálie
Pohled od ostrova Palmaria na bivak 'ORLÍ HNÍZDO' - Mandrachia. Skalák je padesát metrů za kopcem (z druhé strany). Viditelné stěny jsou až 200m.
Pohled od ostrova Palmaria na bivak 'ORLÍ HNÍZDO' - Mandrachia. Skalák je padesát metrů za kopcem (z druhé strany). Viditelné stěny jsou až 200m.
Orlí hnízdo zblízka, za borovičkami na plošině je jeskyně.
Orlí hnízdo zblízka, za borovičkami na plošině je jeskyně.
Portovenere - pohled na kostel St.Petra z cesty na orlí hnízdo.
Portovenere - pohled na kostel St.Petra z cesty na orlí hnízdo.
Městečko Montemarcello - pohled od parkoviště.
Městečko Montemarcello - pohled od parkoviště.
Divoký, ale romantický sestup na černou pláž Punta (capo) Corvo.
Divoký, ale romantický sestup na černou pláž Punta (capo) Corvo.
Pohled na černou pláž Punta Corvo.
Pohled na černou pláž Punta Corvo.
V hlavní, nejnavštěvovanější části masívu.
V hlavní, nejnavštěvovanější části masívu.
Odpoledne jsme většinou trávili u moře.
Odpoledne jsme většinou trávili u moře.
... a nebo také v chládku v Orlím hnízdě.
... a nebo také v chládku v Orlím hnízdě.
Brácha při zatmění slunce.
Brácha při zatmění slunce.
Klárka v cestě klasifikace 7- stupně.
Klárka v cestě klasifikace 7- stupně.
Romantické městečko Manarola.
Romantické městečko Manarola.
...a to su já...
...a to su já...
Sang a Klárka
Sang a Klárka
Sang, náš 'manekýn'.
Sang, náš 'manekýn'.

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!