pazout.horolezci.cz

english


Horolezectví

A není to tak, že dobří přežijí a méně dobří zemřou. je to otázka štěstí. Horolezec, který je k sobě upřímný, to musí vědět, jinak vlastně neví, co dělá.
Reinhold Messner

Štramberk - cvičné skály na Moravě

Severní morava

Přejít na:
Fotogalerie Komentáře

Znacení cest na ŠtramberkuVápencové cvičné skály u Štramberka se rozkládají na J svazích Bílé hory nad Kopřivnicí. Štramberské cvičné skály mají stejný geologický původ jako Pavlovské vrchy. Horolezecky jsou využívané celky Váňův kámen a v Botanické zahradě Kozí stěnkaStarý lomHlavní stěnou, ZrcadlemBabím létem.

Přístup

Ze žel. stanice Štramberk nebo Kopřivnice (na trati Studénka-Štramberk-Veřovice) vždy po mod. zn. (20 min.). Příjezd možný až k Botanické zahradě (před branou malé parkoviště).

Štramberk letecký pohled

Tip

V letních měsících je velmi příjemné po lezení zajet se osvěžit na nedalekou Větřkovickou přehradu u Lubiny.

Autem se dostanete na parkoviště pod hrází přehrady následovně. Ze Štramberka jeďte do Kopřivnice a déle směrem na Příbor. Na křižovatce u benzínky kde se odbočuje doleva na Příbor pokračujte rovně do vesnice Lubina. V Lubině odbočte za mostem na křižovatce doprava. Asi po 300 metrech je před mostkem odbočka doleva (zde je cedule se šipkou Přehrada). Odtud již pořad rovně po panelové cestě na velké parkoviště. Vstup je zpoplatněn, odpoledne zde již ale nikdo není.

Větřkovická přehrada

Leží v pěkném prostředí v údolí mezi Kopřivnicí a obcí Hukvaldy. Délka hráze je 460 m, plocha 20 ha a největší hloubka činí 13,5 m. V letních dnech si lze zapůjčit šlapadla a lodičky. Pro děti slouží dětský koutek. Přehrada je vhodná i pro milovníky rybaření. V letním období se nezapomíná také na bohaté občerstvení.

Zdroj: http://www.beskydyonline.cz

Legenda o vzniku vrchu Kotouč

Štramberčané byli vždy nejzbožnějšími lidmi v širokém kraji. Lucifera to velice mrzelo, a proto se jednou rozhodl, že Štramberk učiní nejhříšnějším městem. Poslal nejchytřejšího čerta do Štramberka, aby lidem nasliboval spoustu peněz, zlata a slávy. Nikdo mu však nevěřil, a tak se čert vrátil do pekla s nepořízenou. Mocný Lucifer se dopálil. Poslal nejsilnějšího čerta pro velikánskou skálu, aby se s ní v noci vznesl nad Štramberk a pak ji hodil na to zbožné město. Jak Lucifer nakázal, tak se i stalo. Čert už letěl s obrovskou vápencovou skálou v náručí ke Štramberka a radoval se, jak vyplní Luciferovu vůli. Jenže krátce před cílem jeho cesty, se dole ve vesnici předčasně probudil kohout a zplna hrdla zakokrhal. Viděl totiž na obloze něco bílého a myslel si, že svítá. Čert se velmi rozzlobil a mrštil skálou ke Štramberka, avšak kohoutí zakokrhání ho zbavilo síly a skála dopadla těsně před město. Ráno jí lidé dali jméno Kotouč, protože v noci někdo viděl, bílou kouli letící po obloze.

Zdroj: http://www.domek.cz

Souřadnice WGS84

Štramberk - parkoviště u Arboreta (420 m n.m.)
     Lat: 49.589000°
     Long: 18.127820°
Lubina - parkoviště u Větřkovické přehrady (319 m n.m.)
     Lat: 49.615430°
     Long: 18.184480°
Lubina - Větřkovická přehrada (328 m n.m.)
     Lat: 49.617070°
     Long: 18.186810°
Lubina - hospoda (297 m n.m.)
     Lat: 49.614870°
     Long: 18.183330°
File Data pro GPS

Starý lom

This browser does not have a Java Plug-in.
Get the latest Java Plug-in here.

Odkazy

Váňův kámen - povolení lezení
Štramberk Botanická zahrada - hrozba zřícení části skal
Štramberk
Štramberk v Montaně
Větřkovická přehrada

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Štramberk (CZ)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Štramberk
Jura
Jura
Klárka
Klárka
Štramberk - Starý lom
Štramberk - Starý lom
Klárka připravuje slanění
Klárka připravuje slanění
  

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!