Horolezectví
Poměrně často je možné na skalách vidět některé zajímavé modifikace způsobu navázání lana k sedáku. Něco jsem okoukal a zde Vám chci představit. Hned na úvod musím říci, že chci ukázat především chyby, kterých se při navazování někteří dopouštějí. Věřím že je to spíše neznalostí a nevědomostí (zajímavé v dnešním přeinformovaném světě), než svévolné hazardování s vlastním či spolulezcovým životem.
Zkusím popsat jak by mělo správné navázání na lano vypadat a jaké chyby je možné při něm udělat. Také se budu snažit napsat proč se jedná o chybu a co by mohla případně způsobit.
Takže navázaní na lano by mělo být pomocí osmičkového uzlu nebo Dračí smyčky (už se tolik nedoporučuje). Uzel by měl splňovat následující parametry:
- uzel pořádně utáhnou, velmi často je vidět pravý opak asi sledující dnešní uvolněnou módu
- oko uzlu pokud možno co nejmenší, pokud ním proleze váš spolulezec i s batohem je to právě ta chyba na niž upozorňuji
- ani krátký ani dlouhý volný konec uzlu, ve většině případů je vidět ta lepší varianta s příliš dlouhým koncem
- u osmičkového uzlu pak dbejte na úhlednost uzlu, souběžné prameny uzlu ať se nikde nekříží
- u Dračí smyčky vždy pojistný uzel, ten pak ať přiléhá těsně k uzlu. Občas je vidět pojistný uzel, který je od dračí smyčky vzdálen i několik 10cm, tak takto ne
Takže vidíte není toho moc.
Chyby a možné důsledky
- Volný uzel
Volný uzel v kombinaci s krátkým volným koncem je asi nejvíce nebezpečný. Pří pádu nebo dokonce odsednutí do lana může dojít při dotahování uzlu k jeho rozvázání kdy dojde k vyvlečení volného konce.
- Velké oko uzlu
Velké oko tvoří smyčku která může vadit a například mít tendenci zachytit se za výčnělky na skále, jistící body, apod. V kombinaci s Dračí smyčkou bez pojistného uzlu je pak smrtelně nebezpečná situace pokud by jsme smyčku zatížili po obvodu oka (např. bychom se na štandu do této smyčky zajistili karabinou), uzel není možné takto zatěžovat, při takovémto způsobu zatížení dochází k jeho rozvázání.
- Krátký volný konec uzlu
Krátký volný konec je již zmíněn v kombinaci s málo dotaženým uzlem. Doporučená min. délka je 10–15cm (~10x průměr lana)
- Dlouhý volný konec uzlu
Může se Vám lehce stát, že budete nalepeni na skálu a budete lovit rukou lano, které budete chtít cvaknout do karabiny v postupovém jištění, jaká to pak bude překvapení, když naberete napoprvé zmiňovaný volný konec. Tato situace může nastat i velkým okem uzlu
No abych jen nepsal, prohlédněte si pozorně fotografie.
Další důležitá zásada je dvojí kontrola, tedy kromě samotné kontroly lezcem by měl okem zkontrolovat navázání lezce i jistič. A naopak lezec okem zkontroluje jističe, nejen zda si všimnul že chci již lézt, či živě diskutuje se sousední(m) jističem, nebo hledá cigárko v batohu, ale hlavně, zda má lano správně provlečené jistítkem a karabinu s pojistkou zajištěnou. A tady k tomu mám jednu fotografii, kdy jistič lezci znemožňuje vizuální kontrolu. Je to případ kdy má karabinu doslova schovanou propletením „všech poutek“ na sedáku a ještě zámkem otočenou k tělu.
Odkazy
METODIKA - Komunikace mezi lezci aneb `Síla zvyku`METODIKA: Navazování na sedací a prsní úvazek
Jak horolezci přicházejí o prsty
HOROMETODIKA - UZLOVACÍ TECHNIKA
Tech info - CLIMBING 2007 SINGING ROCK
lezec.cz - Navazování na bederní úvazek (sedák, sedací úvazek)
lezec.cz - Způsoby navázání na kombinaci prsního a sedacího úvazku
Minifotogalerie
Nejčtenější články:
- O autorech
- Czech Mountaineering expedition 2005
- Panoramatické záběry z hor
- Ničivá vichřice - Tatry
- Na střechu Evropy - traverz Mont Blancu (4807m) 1996
- Zimní tábor 2001
- Sloup - lezecká oblast
- Homohardcoreus - Drsný výlet 2003
- Alpy 2003 - Breithorn, Weisshorn, Aiguille du Peigne
- Přehled Tatranských výstupů