pazout.horolezci.cz

english


Horolezectví

IAMES - Internacionalismus, Alpinismus, Moralita, Entuiasmus, Solidarita
IAMES

Pálava - lezecká oblast

Pavlovské vrchy

30. květen 2004
Aktéři: Jirka, Klárka
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře

Pálava CHKO Pálava je oblíbeným cílem turistů z celého území republiky i ze zahraničí, kteří sem přicházejí obdivovat neobvykle krásnou krajinu, přírodu, historické i architekonické památky i využívat pohostinnost místního obyvatelstva. Nejnavštěvovanějším místem je NPR Děvín, která se vyznačuje neobyčejně rozmanitou přírodou. Návštěvníkům ji přibližuje naučná stezka. Z několika míst se nabízí pohled na velkou část jižní Moravy, přilehlé oblasti Dolních Rakous a slovenské Malé Karpaty.

Horolezecká činnost

Dne 21. 5. 2002 bylo Správou CHKO Pálava, na základě žádosti ČHS, vydáno ve správním řízení v pořadí již druhé rozhodnutí o vymezení místa pro provozování horolezectví v NPR Děvín-Kotel-Soutěska, jehož celý text nyní zveřejňujeme. Po loňských zkušenostech jsme se při jednání se zástupci ČHS opět dohodli na rozsahu a podmínkách vymezení místa pro lezení. Stejně tak jako v roce 2001, budou moci horolezci využívat terény MartinkaObří kámen, a to vždy v období od 1. 9. do 31. 12. (v čase mezi 9.00-18.00 hod). Ctěli bychom však touto cestou znovu upozornit všechny sportovce, že se v žádném případě nejedná o výjimku umožňující provozování horolezectví v celé NPR. Je tomu právě naopak. Správou CHKO byl rozsah lokalit uvedený v žádosti ČHS částečně zredukován a jako nejvhodnější byly vybrány lokality Martinka a Obří kámen. Pevně věříme, že toto rozhodnutí, které je platné do 31. 12. 2003, bude horolezeckou veřejností příznivě přijato a že budou respektovány všechny jeho podmínky v plném rozsahu. V opačném případě budeme nuceni po uplynutí doby platnosti rozhodnutí zvážit, zda je v zájmu ochrany přírody prodloužit jeho platnost.

Rozhodnutí SCHKO Pálava ve věci vymezení místa pro provozováni horolezectví v NPR Děvín-Kotel-Soutěska.

Zdroj: www.palava.cz

V sobotu jsem byli zalézt ve Sloupu v Moravském krasu a na neděli se rozhodli neplánovaně zajet do této oblasti z návštěvy od Miry Cabana z nedalekých Hustopeč.

Jelikož jsme zde neplánovaně tak nemáme ani ponětí kde se vlastně lezecké terény nacházejí a zda je lezení vůbec povoleno. Jinak lezecká oblast je nám známá již dávno hlavně od jihomoravských lezců ve spojení s obdobím popíjení burčáku.

Na cestu ke skalám se ptáme v hospůdce v Horních Věstonicích. Auto necháváme zaparkované u hřbitova a vydáváme se po zelené turistické značce kolem krásných vinohradů směrem k Martince. Obhlížíme skály ale nejeví se nám to jako hlavní centrum lezení na Pálavě. Jdeme tedy hledat dále. Projdeme se až na vrchol Děvína o skobu ani borhák nezavadíme. Zklamaně se vracíme zpět na Martinku. Na druhou stranu po turistické stránce je to čarokrásná oblast s překrásnými výhledy. Pokouším se hledat ještě napravo od Martinky u Trůnu. Zde je již několik věží s lezeckými cestami ale všude je znak vyznačující zákaz lezení.

Nakonec asi stejně porušujeme rozsah stávajícího povolení (pokud tedy vůbec existuje, původní se vymezuje do 31. 12. 2003) a vylézáme si alespoň jedu cestu na Martince. Snad jsme tím nikomu a ničemu neublížili.

Pavlovské vrchy
Panorama: Pavlovské vrchy - Děvín a Obora z Horních Věstonic

Odkazy

PÁLAVA - průvodce
Pálava
Povolení lezení na Pálavě
Domovská stránka CHKO a BR Pálava
Etika v horolezectví, ŠTULPA Miloslav a kol., HO LOKO BRNO, 1997

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Horní Věstonice (CZ)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Pálava
Pálava
Pálava
Pálava - Martinka
Pálava - Martinka
Pálava - Děvín
Pálava - Děvín
Pálava - Trůn
Pálava - Trůn
Pálava - Děvín
Pálava - Děvín
Pálava - vodní dílo Nové Mlýny
Pálava - vodní dílo Nové Mlýny

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!