Horolezectví
CHKO Pálava je oblíbeným cílem turistů z celého území republiky i ze zahraničí, kteří sem přicházejí obdivovat neobvykle krásnou krajinu, přírodu, historické i architekonické památky i využívat pohostinnost místního obyvatelstva. Nejnavštěvovanějším místem je NPR Děvín, která se vyznačuje neobyčejně rozmanitou přírodou. Návštěvníkům ji přibližuje naučná stezka. Z několika míst se nabízí pohled na velkou část jižní Moravy, přilehlé oblasti Dolních Rakous a slovenské Malé Karpaty.
Horolezecká činnost
Dne 21. 5. 2002 bylo Správou CHKO Pálava, na základě žádosti ČHS, vydáno ve správním řízení v pořadí již druhé rozhodnutí o vymezení místa pro provozování horolezectví v NPR Děvín-Kotel-Soutěska, jehož celý text nyní zveřejňujeme. Po loňských zkušenostech jsme se při jednání se zástupci ČHS opět dohodli na rozsahu a podmínkách vymezení místa pro lezení. Stejně tak jako v roce 2001, budou moci horolezci využívat terény Martinka a Obří kámen, a to vždy v období od 1. 9. do 31. 12. (v čase mezi 9.00-18.00 hod). Ctěli bychom však touto cestou znovu upozornit všechny sportovce, že se v žádném případě nejedná o výjimku umožňující provozování horolezectví v celé NPR. Je tomu právě naopak. Správou CHKO byl rozsah lokalit uvedený v žádosti ČHS částečně zredukován a jako nejvhodnější byly vybrány lokality Martinka a Obří kámen. Pevně věříme, že toto rozhodnutí, které je platné do 31. 12. 2003, bude horolezeckou veřejností příznivě přijato a že budou respektovány všechny jeho podmínky v plném rozsahu. V opačném případě budeme nuceni po uplynutí doby platnosti rozhodnutí zvážit, zda je v zájmu ochrany přírody prodloužit jeho platnost.
Rozhodnutí SCHKO Pálava ve věci vymezení místa pro provozováni horolezectví v NPR Děvín-Kotel-Soutěska.
V sobotu jsem byli zalézt ve Sloupu v Moravském krasu a na neděli se rozhodli neplánovaně zajet do této oblasti z návštěvy od Miry Cabana z nedalekých Hustopeč.
Jelikož jsme zde neplánovaně tak nemáme ani ponětí kde se vlastně lezecké terény nacházejí a zda je lezení vůbec povoleno. Jinak lezecká oblast je nám známá již dávno hlavně od jihomoravských lezců ve spojení s obdobím popíjení burčáku.
Na cestu ke skalám se ptáme v hospůdce v Horních Věstonicích. Auto necháváme zaparkované u hřbitova a vydáváme se po zelené turistické značce kolem krásných vinohradů směrem k Martince. Obhlížíme skály ale nejeví se nám to jako hlavní centrum lezení na Pálavě. Jdeme tedy hledat dále. Projdeme se až na vrchol Děvína o skobu ani borhák nezavadíme. Zklamaně se vracíme zpět na Martinku. Na druhou stranu po turistické stránce je to čarokrásná oblast s překrásnými výhledy. Pokouším se hledat ještě napravo od Martinky u Trůnu. Zde je již několik věží s lezeckými cestami ale všude je znak vyznačující zákaz lezení.
Nakonec asi stejně porušujeme rozsah stávajícího povolení (pokud tedy vůbec existuje, původní se vymezuje do 31. 12. 2003) a vylézáme si alespoň jedu cestu na Martince. Snad jsme tím nikomu a ničemu neublížili.
Panorama: Pavlovské vrchy - Děvín a Obora z Horních Věstonic
Odkazy
PÁLAVA - průvodcePálava
Povolení lezení na Pálavě
Domovská stránka CHKO a BR Pálava
Etika v horolezectví, ŠTULPA Miloslav a kol., HO LOKO BRNO, 1997
Minifotogalerie
Pálava | ||
---|---|---|
Pálava |
Pálava - Martinka |
Pálava - Děvín |
Pálava - Trůn |
Pálava - Děvín |
Pálava - vodní dílo Nové Mlýny |
Nejčtenější články:
- O autorech
- Czech Mountaineering expedition 2005
- Panoramatické záběry z hor
- Ničivá vichřice - Tatry
- Na střechu Evropy - traverz Mont Blancu (4807m) 1996
- Zimní tábor 2001
- Homohardcoreus - Drsný výlet 2003
- Sloup - lezecká oblast
- Alpy 2003 - Breithorn, Weisshorn, Aiguille du Peigne
- Přehled Tatranských výstupů