pazout.horolezci.cz

english


Horolezectví

Lehce dosáhnutelné věci nepřinášejí štěstí
Gaston Rébuffat

Kružberk - lezecká oblast

Oderské vrchy

Přejít na:
Fotogalerie Komentáře
KružberkKružberské cvičné skály jsou výchozem hornin starších formací, obnažených především erozivní činností zahlubováním koryta řeky Moravice. Tvořeny jsou převážně břidlicemi a drobami, s mnoha přechodovými strukturami. Odkrytý skalní masiv pod betonovou přehradní zdí údolní nádrže je tvořen převážně břidličnatou drobou, méně drobou, o čemž svědčí přirozená vrstevnatost a rozpojitelnost horniny, odlupující se v různě mocných deskách. Skála je místy velmi lámavá, bohatě vrstvená, takže poskytuje velké množství variant výstupů.

Mapa

Parkování: Dříve se dalo dojet autem přímo pod skály (směrem od Vítkova za hrází doleva), ale dnes je tam cedule zákaz vjezdu. Parkovat lze stejně dobře u hospody která je kousek od skal přes řeku (směrem do Vítkova před hrází do leva). Potom cca 5 min přes most a doleva směrem ke hrázi lze dojít ke skalám.

Kružberské cvičné skály jsou rozděleny do tří částí:
  1. Žabí kůň - skalní žebro v levé části s dřevěným zábradlím kolem trigonometrického bodu.
  2. Hlavní masiv - je oddělen od Žabího koně širokým travnatým žlebem. Tento skalní masiv má ve středu paty u silnice jeskyni. Vlevo od jeskyně se zvedá asi 25m vysoká stěna, která pak nad jeskyní přechází ve skalní pilíř asi 50m vysoký. Pilíř se láme hladkou stěnou ke svahu a ustupuje od silnice. Od pilíře vpravo, oddělen komínkem, vystupuje menší skalní útvar Kostolík.
  3. Rozlámaná - skalní stěna lámavých skal vpravo od Hlavního masivu.


Výstupové cesty jsou fixně jištěny skobami, kruhy a nýty, jištění je možno doplnit použitím smyček (uzlů) a vklíněnců. Převážná část výstupu je lezena bez použití skob k postupu, žebříků a smyček k postupu se používá pouze u obou výstupů v jeskyni. Výstupové cesty jsou číslovány zleva doprava postupně pro každý ze skalních útvarů samostatně počínaje jedničkou.

Obtížnost výstupových cest je II - VI.

Zdroj: Vítkov - oficiální stránky města, oblast Kružberk

Z dopisu od Sváti, předsedy HO Frýdek-Místek:

From: Sváťa Hrček
Sent: 25. srpna 2003 23:42
To: Pažout
Subject: Kružberk

Ahoj Jirko.
   Předně Vás oba zdravím a chtěl bych se s Vámi rozdělit o svoji dobrou zkušenost.
Před 14 dny jsme s Kolombem utekli od rodin si zalézt. Vyriant bylo více, Kolombo mě nakonec navnadil na Kružberk, že tam asi budou kluci a že bude pohodové lezení. Na Kružberku jsem nebyl dlouho, moc se mi tam nechtělo a v paměti jsem měl ještě vzpomínky, že je to lezení po starém jištění, slaňování o stromy, vzduchem lítají kameny. Jaké bylo mé překvapení, když jsme nalezli do boční plotny a na štandu na polici se na nás smál nový borhák, který tam tutově nikdy nebyl. Mrknul jsem nad sebe a nevěřil jsem svým očím. Nademnou byla řada zlatých nýtů, připadal jsem si jak ve Francii. Vylezu z plotny na vrchol a další dva borháky ve stěnce. Prostě paráda. Vybudoval jsem na nich štand, začínám dobírat Kolomba a po hraně si to ke mě přihasí sólo Peťa Kapustka, který do borháků upevnil i slaňovací řetěz. Řekl mi "Teď to máš kompletní". Hned jsem ho zpověděl, zda se dal na dobré skutky, ale na to mi odpověděl, že tak pěkná oblast už chtěla trochu údržby. Že s Marošem a dalšíma klukama na tom makali několik víkendů a že konečně to je podle jich představ. Doporučil mi pak ještě pár dalších pěkných cest a znovu odlezl někam pryč. Ten den jsme přelezli dle doporučení ještě pár cest v hlavním masívu, většinu jsem nikdy nelezl, protože mi připadaly na zabití, ale teď je to paráda. Chtěl bych klukům poděkovat, za práci, kterou tam po sobě nechali a tím celé lezecké populaci zpříjemnili pobyt a lezení na Kružberku.

Jestli o jejich počinu napíšeš na Vašich oddílových stránkách, myslím, že by to kluky potěšilo.

Ahoj

          Sváťa Hrček


Odkazy

Kružberk - přehled cest
Vítkov - oficiální stránky města, oblast Kružberk
Přehrada Kružberk
Řeka Moravice - vodácký průvodce

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Kružberk (CZ)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Kružberk
Pohled do údolí řeky Moravice z hráze přehrady. Na levé straně jsou vidět skály.
Pohled do údolí řeky Moravice z hráze přehrady. Na levé straně jsou vidět skály.
Žabí kůň
Žabí kůň
Hlavní masiv
Hlavní masiv
Jeskyně v Hlavním masivu
Jeskyně v Hlavním masivu
  

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!