pazout.horolezci.cz

english


Expedice

Nejlepší část našeho života je tvrdý boj, věčné plány a naděje.
Jack London

Czech Mountaineering expedition 2005 - rozhovor

17. květen 2005
Aktéři: Libor Uher
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře

Libor Uher Libor Uher je vyučen jako automechanik, pracuje v autoservise ve Frýdku-Místku, je ženatý, má dvě děti.

V 80. a 90. letech působil ve folklórních souborech Ševčík a Šmykňa, kde se také seznámil se svou ženou a budoucím švagrem, který mu díky vysokohorské turistice ukázal krásu hor. Záhy však jeho zájem z turistiky přerostl v touhu zdolávat obtížné skalní cesty a v roce 1999 vstoupil do Horolezeckého oddílu Frýdek-Místek. Od tohoto okamžiku se začal horolezectví věnovat naplno a za tuto krátkou dobu se vypracoval ve zkušeného a mezi kamarády uznávaného horolezce.

Absolvoval instruktorský kurs I.třídy a připravuje nováčky v oddíle jako horolezecký instruktor. V posledních letech objevil také krásu pohledu na svět ze sedla horského kola a začal se MTB jako všemu co kdy začal dělat věnovat naplno. V loňském roce získal licenci instruktora Indoor Cyclingu a pravidelně se zůčastňuje MTB maratonů na Moravě. Je to opravdu všestranný sportovec a díky své vůli a houževnatosti dokáže vždy dosáhnout svého vytyčeného cile.

Zdroj: www.horolezci-fm.cz

S Klárkou jsme společně položili Liborovi několi otázek:

Kdy odlétáte Libore? Máš už sbaleno? Kolik máte kg materiálu? Samožřejmě že nemám zbaleno. V neděli ráno, hned po silesii fičíme. Nafasovali jsme dva 50litrové sudy, ovšem není mi jasné, jak to tam všechno napěchuju. Nemám tušáka, co všechno potřebuju, abych přežil 2 měsíce v takové řiti. Nikdy jsem tak daleko nebyl!!
Přípravy probíhají hladce? Vypeklo či vypekl s Vámi někdo? Pepr mě před třemi lety nahnal na průmyslovku a ted se mi to pěkně sešlo. Matura, trenning, práce, kopec, prostě Psycho s.r.o. Něco pro Chocholouška. Antická literatura se tu válí mezi moirou, goretexem a horskými koly, do toho technické zprávy, cepíny, strojnické tabulky, vařiče, foťáky, UV krémy, prostě všechen ten bordel. Však to dobře znáš. Snažím se na nic nezapomenout ale Murphy určitě zafunguje!!! Člověk prý pod tlakem podává ty nejlepší výkony! Začínám tomu věřit.
Jaká je nálada v týmu pár dní před odletem? Sranda + optimismus2 / obavy * zvědavost3
V polariu je to samý vtip, a když Chosse při zahřívání vypadl z běžeckého trenažéru, málem jsme se všichni podělali smíchy. Představ si, jak se těžkopádný běh zvolna mění v nekoordinovaný pohyb, dlouhé mastné vlasy i s tělěm padají na pás a celé se to posunuje ke dveřím za doprovodu sprostonárodního choossé-lukášovského slovníku. –ČusParki- Už mu začínám pomalu rozumět. Už vím, kdy je kurva jako podstatné jméno a kdy jako sloveso. A Pí _ˇ a  většinou jako spojka.
Ve stejné době plánuje i skupina s Radkem Jarošem zopakovat a dokončit výstup Česenovým pilířem, kde již byli v roce 2001. Jste s nimi v nějakém kontaktu, dostali jste od nich nějaké užitečné informace? Budete s nimi případně i nějak spolupracovat? Nemám tušení. Vůbec nevím, jak to bude v BC probíhat. Vím jen, že tam mají být Norové a nějací Amíci. Ti se prý mají pokoušet o prvovýstup Česena aplským stylem bez fixů a VT.
Já bych jim tam ještě připsal bez bot a rukavic, ať to má grády!!! Oni jsou prostě fakt dobří!!!
Nechce mi snad nikdo namluvit, že Amík poleze 3 kilometrový maras 1metr vedle našeho fixu a on se ho ani nedotkne??? Ale asi jo. Vertical limit 2.
Aklimatizační plány? Zařadíte před K2 ještě nějaký jiný kopec? Asi né. Na pilíři myslím bude dost práce. Ledovec je dlouhý, takže stoupat budeme pomalu a to je dobře.
Budete nějakým způsobem posílat průběžně zprávy do ČR? Lze Vám poslat do BC e-mail či zatelefonovat na satelitní telefon? Dáš nám číslo? Já doufám, že bude funkční spojení. Tohle není moje starost. Já mám na starosti, jištění, lana a matroš. Ještě jsem nafasoval el. Centrálu. Někdo práskl, že pracuju v autoservisu. Určitě dám vědet. Snad na www.horolezci-fm.cz něco velkoplošný vytvoří.
Jak reagovala na tvé rozhodnutí zúčastnit se expedice rodina (manželka, děti)? Nejprve plakali a ted se smějí. Už je to v pohodě. Nejtěžší je aklimatizace ženy. Děcka se těší, že bude volný internet.
A zaměstnavatel? Chci poděkovat vedoucímu servisu ing. Penčákovi, že mi dovolil vytvořit podmínky pro tréning a umožnil mi odjet na 2,5 měsíce. Stěna se pořád pomalu rozrůstá!!
Jste mladý silný tým v čele se zkušeným Himalájistou Poldou. Jak reálně vidíš Vaše šance na úspěch? Nemám ponětí. Nikdy jsem na takové akci nebyl, už v BC budu mít výškový rekord. Vůbec nemám představu, jak budu reagovat na výšku a nedostatek kyslíku. Jsem outsider týmu a nosič vody. Doufám jen, že aspoň třem klukům to sedne až na vrchol. Věřím, že takovou smůlu jako Jaroši mít nebudem.
Máte v záloze i nějaký plán B? Jo. Přežít a vrátit se domů. Všichni!!
S kým budeš spát ve stanu? Dole asi s Kolombem, no a nahoře? to je přece jedno.
Bereš s sebou nějaký talisman pro štěstí? Plyšáka od Kačenky a ………
Jsi první z Frýdku-Místku který se na K2 či vůbec osmitisícovku pokusí vystoupit? Nevím. To mě až tak nebere. Vím jen, že jsem první z rodiny Uhrů.
Můžeme se po Tvém návratu těšit na nějakou projekci snímků či film? Beztak že jo. Pokud se mi podaří něco solidního nafotit a bude-li to stát za to?!!! Nejprve ale je třeba něco vylezt a pak se uvidí.

“Osmitisícovka ti patří teprve tehdy, když jsi opět dole - předtím patříš ty jí.“

K. Diemberger

Děkujeme za Tvé odpovědi, gratulujeme k pondělnímu úspěšnému složení maturity a přejeme také celému týmu hodně úspěchů na K2 a hlavně šťastný návrat z pohoří Karákoramu.

Odkazy

Bojím se, že Polda zase sežene peníze
Czech Mountaineering expedition 2005
Horolezecký oddíl Frýdek Místek
Czech Mountaineering expedition 2005
K2: Some background and History
Polda Sulovský - profil
Oficiální stránky města Frýdek-Místek
Beskydské rehabilitační centrum - Polarium

Minifotogalerie

Libor Taliban Uher, foto: © archiv Libor Uher
Balím se ...
Balím se ...
V poláriu
V poláriu
Po 3 minutách pobytu v POLARIU v teplotě –120° C následuje 30 minut aktivního cvičení na přístrojích
Po 3 minutách pobytu v POLARIU v teplotě –120° C následuje 30 minut aktivního cvičení na přístrojích
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
 

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!