pazout.horolezci.cz

english


Stupnice lavinového nebezpečí (přehled)

Aktéři: skialpinista
Přejít na:
Komentáře
Stupeň nebezpečíPravděpodobnost uvolnění laviny. Doporučení.
1
malé

1. malé
Sněhová pokrývka je všeobecně dobře zpevněna a je stabilní. Nepřepokládá se výskyt lavin s vyjímkou malých sněhových sesuvů. Všeobecně dobré podmínky pro lyžařské tůry. Žádné ohrožení údolních cest a objektů.
2
mírné

2. mírné
Sněhová pokrývka je na ojedinělých extrémních a strmých svazích jen mírně zpevněná, jinde je dobře zpevněná. Možný ojedinělý výskyt lavin při mechanickém zatížení na extrémně strmých svazích. Větší samovolné laviny se neočekávají. Při zohlednění lokálních extrémních a strmých svahů příznivé podmínky pro tůry.
3
zvýšené

3. zvýšené
Sněhová pokrývka je na mnohých extrémních svazích jen mírně nebo slabě zpevněná. možnost uvolnění laviny už při malém mechanickém zatížení na extrémně strmých svazích. Příležitostně je možný výskyt malých a středních lavin. Túry vyžadují velkou opatrnost a znalost posouzení místní lavinové situace. Je třeba vyloučit pohyb po všech extrémně strmých svazích. Ojediněle možné ohrožení údolních cest středně velkými lavinami.
4
velké

4. velké
Sněhová pokrývka je na většině lavinových svazích slabě zpevněná. Velká pravděpodobnost uvolnění laviny už při malém mechanickém zatížení. Možnost výskytu středních a velkých lavin. Možnosti túr jsou značně omezené. Pohyb je možný pouze na zabezpečených a vyznačených trasách. Možnost ohrožení údolních cest velkými lavinami. Na tradičních lavinových svazích možné ojedinělé ohrožení objektů.
5
velmi velké

5. velmi velké
Sněhová pokrývka je všeobecně slabě zpevněná a celkově je velmi nestabilní. Možný výskyt velkých lavin i na méně strmých a netradičních lavinových svazích. Podnikání túr ve vysokohorském terénu je všeobecně nemožné. Velká pravděpodobnost zásahů údolních cest velkými lavinami i na netradičních lavinových svazích. Zvýšená možnost ohrožení objektů a horských stavení či osad.
Zdroj: Alpský klub 2/2001, Swiss Federal Institute for Snow and Avalanche Research, Davos (SLF)

Odkazy

Stredisko lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej
Varování - laviny
Stupeň lavínového nebezpečenstva

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek strany


Copyright © Ing. Jiří Pažout Kočara,  RSS 


Nejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!

NAVRCHOLU.cz