Täschhorn (4 491 m n.m.)? Děkuji, raději už ne!
Švýcarsko31. 7. 2012
Aktéři: Jirka, Klárka
|
Täschhorn patří do skupiny Mischabel, a je jedním z nejobtížněji dosažitelných čtyřtísícových vrcholů ve Valais. Vzhledem k náročnosti normálky (Mischabel SE Ridge) je tento vrchol relativně málo slézán. Taschorn je třístranná pyramida. Východní strana vyčnívá na Saas Fee, západní strana na Tasch a jižní strana nad Taschalp (Ottavan).
Předchozí článek Alphubel 4 206 m n.m. - ideální aklimatizační kopec
Na dnes je budíček nastaven až na 4:30. Do toho suťoviska nemá cenu lézt za tmy. Jediný horský vůdce s klientem již vyráží v 5 hodin. Ostatní tři skupiny včetně nás až o půl hodinky později, právě se rozednívá.
Hned na úvod je potřeba zapojit i ruce, dnes to nebude žádné pochodování po ledovci, ale psychicky náročné lezení. Každý chyt a stup je potřeba před zatížením prověřit. V podstatě je celý JV hřeben (650 m převýšení, ~5 hodin) hromada volně ložených a různě zaklíněných šutrů všech velikostí. Při návratu jsou již některá místa sluncem rozměklá a tak to co ráno alespoň trošku drželo pohromadě mrazem, tak je teď hromada kamení v blátě. Už chápu proč se na Taschorn moc nechodí.
Sněhových převějí se na hřebeni také musí překonat nepočítaně. Na druhé již nasazujeme trvale mačky a také vytahujeme z batohu lano a průběžně se raději jistíme. Celá cesta je celkem slušně exponovaná. Většinou se jde přímo po hřebeni nebo těsně pod hřebenem ve východní stěně. Na několika místech je potřeba cestu hledat, ale nikdy se nejedná o velké zdržení. V celé cestě si pamatuji jen na jednu pěknou stěnku v pevné skále o výšce tak 5m. Jinak je objektivní nebezpečí na této cestě docela velké, volné kameny a převěje.
Všechny skupiny máme stejné tempo a tak jsme na vrcholu společně. Vůdce s klientem potkáváme cca ½ pod vrcholem kdy oni už se vracejí. Jedna skupina to také u první převěje otočila a k vrcholu dále nepokračovala.
Na jiných vrcholových fotkách jsme viděli na vrcholu kříž, ale my tam žádný neviděli, asi je v opravě ;). Moc se tam nezdržujeme, a sestupujeme. Cesta dolů je stejně náročná, nemyslím obtížností, ale tím jak si musíte kontrolovat každý stup a chyt zda je fakt pevný. A na převějích raději nedýchat. Mačky sundáváme až skoro v sedle.
Po cestě se domlouváme s jednou dvojkou s Holandska, zda s nimi můžeme navázat na lano při cestě přes ledovec při sestupu. Navíc znají cestu dolů, protože jako jediný přišli na bivak ze spodu.
Na bivaku dáváme polévku a vydáváme se ještě na dlouhý sestup k autu na parkovišti Taschalpu. Jsou to asi 3 hodiny (1 600 m převýšení), kde je na cestě ledovec s trhlinami, slézání skalního výšvihu včetně dvou slanění a pak po nekonečné moréně dolů.
Autem pak přejíždíme zase do známého kempu v Tasch. Zítra si dáme den volna a pak pokud počasí vydrží zamíříme na protější stranu údolí, než jsme se pohybovali doposud.
Pokračování - Zinalrothorn (4 221 m n.m) - luxusní skála
Mischabel JV hřeben (SE Ridge)
Obtížnost: ZS, III (FR stupnice: AD; s III UIAA skalním lezením)Čas výstupu: 4 hodiny
Výchozí bod: Mischabeljoch Bivouac (3 847 m n.m.)
Přístupové údolí: Täsch (1 450 m n.m.)
Může se hodit
Kemp v Tasch u nadraží: 22 CHF/os/stan/auto Taschhutte: 66 CHF/os (s polopenzí) Mischabeljoch: 22 CHF/os Parkovaní Ottavan: 0 CHFOdkazy
Täschhorn (4,491 m a.s.l.)Pennine Alps -Täschhorn
Tasch-Dom Traverse
Täschhorn - lezci.com
Zinalrothorn, Obergabelhorn, Täschhorn a Alphubel
Minifotogalerie
Nejčtenější články:
- O autorech
- Czech Mountaineering expedition 2005
- Panoramatické záběry z hor
- Ničivá vichřice - Tatry
- Na střechu Evropy - traverz Mont Blancu (4807m) 1996
- Zimní tábor 2001
- Homohardcoreus - Drsný výlet 2003
- Sloup - lezecká oblast
- Alpy 2003 - Breithorn, Weisshorn, Aiguille du Peigne
- Přehled Tatranských výstupů