pazout.horolezci.cz

english


Adlitzgräbben | Semmering - lezecká oblast

Rakousko

1999
Aktéři: Brácha, Jirka, Klárka, Sang
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře
Semmering

Místopis a klima

údolí v regionu Semmering (Rakousko) přibližně 80 km jiho-západně od Vídně. Dolina je skalnatá, místy tvoří malebný kaňon. V její západní části mezi Orthofem a Breitensteinem se nacházejí dvě skály Falkenstein (přiližně 500 dlouhá stěna o výšce do 70m) a Zapf ( délka 50m, výška 30m). Na těchto stěnách se koncentruje lezecké aktivity.
Vzhledem k tomu že jsou skaly vystaveny jihu je nejlepším obdobím jaro či časný podzim, méně již horké léto.

Lezení

Semmeringtypicky sportovního rázu, převládají cesty jednodélkové, do 30m, dobře zajištěné: borháky a nýty včetně slaňovacího stanoviště na každé cestě. Cest dvoudélkových je kolem dvou desítek a jen několik jich je 3-4 délkových. Celkově najdete v tomto regionu více než 200 o obtížnosti IV+ až X+, přičemž většina je v obtížnosti VII-VIII+ (stupnice UIAA). Materiál je vápenec, podobný tomu který najdeme v jižní Evropě, velmi pevný, převážně převislý. Vizitkou regionu je sektor Monster u cesty, který je vzhledem ke své převislosti vhodný pro lezení v dešti.

Příjezd

Příjezdová mapaoblast je vhodná výlučně pro motorizované lezce. Z kampu Hollental (Kaiserbrun - vzdálen 15km) je příjezd ke skalám Semeringu orientačně nejjednodušší a nejkratší. Z Kaiserbrunnu jedeme dolů údolím ve směru Gloggnitz, v Hirschwangu (což je první obec po cca 4 km) zabočíme vpravo za vlakovou stanicí ve směru Prein. Pokračujeme 4,5km do Preinu, je nutno zahnout vlevo za hostincem (ukazatel je špatně viditelný, je zakryt silničním zrcadlem na pravé straně cesty). Pokračujeme dále rovně až k ukazateli cesty Reichenau-Orthof(v lese). Tam zabočíme ostře vpravo a po 2-3 km přijedeme do Orthof (cca 3domy s bazénem u jednoho z nich).
Držíme se hlavní cesty a po 1-2 km uvidíme na levé straně místo pro 4 automobily a vpravo parkovací místo pro 1 auto. Zde necháme vůz a s materiálem sestupujeme cestou dolů, kde se nám po chvílí otevře pohled na sektor Monster (převislá stěna). Za Monstrem vede stezka přímo do dalších sektorů stěny Falkensteinwand. Do sektoru Zapf se dostaneme cestičkou běžící vlevo od parkovacího místa (vedle lavičky), asi po 50 m se dostaneme pod skálu.

Praktické informace

místo pro kempování/bivakování je v 15km vzdáleném údolí Hollental v obci Kaiserbrun. Jedná se o odpočívadlo u cesty vybavené toaletou a umyvadlem s pitnou vodou.
Zdroj: Wspinaczka skałkowa w Polsce, překlad z polštiny: Clarion

Odkazy

Průvodce
Seznam cest (pdf)
Topos Routen - Übersicht Adlitzgräben

Plánování trasy - Route Planner
Názvy měst zadávejte bez diakritiky. Města průjezdu není nutné zadávat.
Odkud:
Kam:Adlitzgräbben (A)
Průjezd přes (1):
Průjezd přes (2):

Minifotogalerie

Adlitzgräbben - Semmering
Brácha, Traum ewiger finsternis VI+ (6a)
Brácha, Traum ewiger finsternis VI+ (6a)
Jura, Uljenspiegel VII (6b)
Jura, Uljenspiegel VII (6b)
Jura, Uljenspiegel VII (6b)
Jura, Uljenspiegel VII (6b)
Jura, Interimsbauch ? VI+ (6a)
Jura, Interimsbauch ? VI+ (6a)
Klárka, Uljenspiegel VII (6b)
Klárka, Uljenspiegel VII (6b)
Sang, Uljenspiegel VII (6b)
Sang, Uljenspiegel VII (6b)

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek stranyNejčtenější články:

Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!