Ostatní
Vichřice, dosahující rychlosti až 170 kilometrů v hodině, zcela zničila 12.000 hektarů lesního porostu na dolních svazích Tatranského národního parku. Vítr tak poničil téměř polovinu z centrální části tatranských lesů s celkovou rozlohou 25.000 hektarů. Dalších 12.000 hektarů vítr poškodil částečně.
Požár v Tarách
Rozsáhlý požár v lese postihnutém kalamitou nad Tatranskou Polankou vypukl v sobotu 30. července odpoledne. V sobotu v noci se požár podařilo dostat pod kontrolu a vydatný déšť v neděli večer a v noci ho téměř uhasil. Zasáhnuté bylo území o rozloze cca 200 ha. Lanovka na Hrebienok je v provozu v pondělí od 8:30, vysokohorské chodníky jsou otevřené, kromě oblasti Sliezskeho domu. TEŽ a autobusy jsou v provozu bez omezení.
Věnovali jsme výtěžek z dobrovolného vstupného vybraného na diaprojekci konané v prosinci 2004 v Kulturním a vzdělávacím centru SONUS Přerov ve výši 1 263 Kč na konto obětem vichřice na Slovensku, které zřídila Česká Charita.
Česká Charita vyzývá k pomoci obětem vichřice na Slovensku
Tisková zpráva z pondělí 22. listopadu 2004
Sdružení Česká katolická charita, konto obětem vichřice na Slovensku : 369-369369369/0800 u České spořitelny Praha 1, variabilní symbol 1631 (při platbě složenkou: 3690369369369/0800, VS 1631).
(PRAHA) Sdružení Česká katolická charita (SČKCH) vyhlašuje sbírkové konto na pomoc občanům na Slovensku, kterým o víkendu poničila vichřice jejich domy.
Větrná smršť, která 19. listopadu zpustošila rozsáhlá lesní porosty na Slovensku, se nevyhnula ani lidským obydlím. Na pomoc lidem, kteří byli postiženi řáděním vichřice, vyhlásilo S ČKCH sbírkové konto.
„Myslím, že tváří v tvář tak rozsáhlé přírodní katastrofě, která postihla naše východní sousedy, bychom neměli zůstat neteční,“ uvedl generální sekretář SČKCH Jindřich Suchánek. „Finanční prostředky zašleme naší partnerské organizaci - Slovenské katolické charitě, která zajistí jejich využití na tento účel,“ upřesnil J. Suchánek.
Více informací na www.charita.sk
Sbírka pro Tatry
DMS TATRY
Také lidé v České republice mohou pomoci Tatrám, které byly postiženy přírodní katastrofou nebývalých rozměrů. Brněnská Nadace Partnerství po dohodě se sesterskou nadací EKOPOLIS v Banské Bystrici organizuje celonárodní sbírku na obnovení postižené oblasti.
Přispět na ni můžete velmi snadno – a to přímo ze svého mobilního telefonu formou tzv. dárcovské sms. Stačí odeslat sms zprávu ve tvaru DMS TATRY na číslo 87777. Cena této sms je 30 Kč + DPH. Na obnovu Tater přispějete částkou ve výši 27 Kč.
Programový ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička se v době katastrofy účastnil pracovního jednání Karpatské iniciativy přímo na Štrbském plese. Tomáš Růžička po návratu řekl:
„Druhý den jsme se vydali pěšky na cestu do Štrby po silnici. Bylo to neuvěřitelné. Silnice prakticky neexistovala. Bez popadaných stromů bylo vidět jen krátké úseky v délce 10 až 30m. Všude jinde jsme museli překonávat pokácené stromy - bylo to jako po nějaké absurdní hromadné těžbě, nebo spíše jako po kobercovém náletu."
Nadace Partnerství zaregistrovala u Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně sbírku Člověk a krajina, která umožňuje rychlou reakci na přírodní katastrofy. Číslo účtu 146 8422/0800.
Na pomoc městu Litovli po tornádu v červenci 2004 se touto formou podařilo získat 172 633 Kč. Za tyto prostředky město v listopadu 2004 obnovilo velkou část parku a městské zeleně zničené tornádem.
POMOC TATRÁM
Všichni jsme asi zaregistrovali kalamitu která postihla předhůří Vysokých Tater. V současné době stěží funguje základní infrastruktura, a ještě stále probíhá alespoň uvolňování komunikací. Obnova infrastruktury včetně dopravní je jen prvním krokem k obnově. Vážně postiženi jsou i obyvatelé – škody na jejich majetku zatím nejsou ani vyčísleny, mnozí však potřebují pomoc a prostředky na základní opravy svých obydlí. Nejvážněji jsou však postiženy lesy v nám všem důvěrně známém pásmu obcí pod horami. Jejich obnova je sice otázkou dlouhých let a spíše generací, přesto však i my můžeme pomoci teď hned.
Vysoké Tatry - kalamita
Ako pomôcť:
Najlepší spôsob, akým môžu ľudia Tatrám v súčasnosti pomôcť je, že sa im neotočíme chrbtom, ale navštívime ich aj v tomto ťažkom období, kedy sa snažia vstať z kolien...
Fotografie, videa
www.vysoketatry.cz Ráno po...Fotografie z 21.11.
Panoramatická fotografia skazy
Správy TV Markíza 20.11.
TA3
STV
Fotografie Horskej Záchrannej Služby
www.tatry.sk
Prispejte do Nadačného fondu Tatry
Nejde o jednorázovú injekciu. Nadácia Ekopolis v spolupráci s Lesoochranárskym zoskupením VLK (obnova prirodzených lesov), neziskovou organizáciou A-projekt n.o., (udržateľný ekonomický rozvoj), OZ Tatry (obnova krajiny podtatranského regiónu, dobrovoľníctvo), Spoločnosťou pre trvalo-udržateľný život SR (environmentalistika) a Správou TANAP-u (manažment národných parkov) zakladajú Nadačný fond Tatry, ktorého účelom je podpora trvalo-udržateľnej obnovy Tatier pre naše budúce generácie.
Založením fondu reagujú organizácie na katastrofickú kalamitu v Tatrách. Účelom novozaloženého fondu je podpora trvalo-udržateľnej obnovy Tatier pre naše budúce generácie. V Českej republike je partnerom fondu Nadácia Partnerství z Brna.
Spoluzakladateľmi Nadačného fondu Tatry sú organizácie dlhodobo sa venujúce udržateľnému rozvoju Tatier a reprezentujú významný odborný a ľudský potenciál, ktorý je garantom správneho použitia prostriedkov.
Prostriedky z Nadačného fondu budú použité na projekty citlivej obnovy tatranskej krajiny a lesov a to jednak v praktickej rovine, jednak v rovine osvety a vzdelávania. V priebehu roka 2005 budú priebežne podporované projekty na základe otvorených grantových súťaží, ktoré Nadácia Ekopolis vyhlási, keď bude fond disponovať sumou aspoň 500 tis. Sk.
Vysoké Tatry zažili storočnú katastrofu
VYSOKÉ TATRY - Vysoké Tatry sú zničené. Niekoľkohodinový nárazový vietor zmenil v piatok najväčšie slovenské turistické centrum na mesačnú krajinu.
Pohľad z vrtuľníka druhý deň po katastrofe je otrasný, tisíce polámaných a vyvrátených stromov ležia na zemi poukladané vedľa seba ako domino. Starí ľudia hovoria - Tatry sa vrátili o sto rokov späť a presne toľko bude trvať, kým sa z toho dostanú.
Aby bola predstava katastrofy jasná. Približne 60 kilometrov dlhá a desať kilometrov široká plocha tatranských lesov od Podbanského po Ždiar pripomína z výšky rovinu pri maďarských hraniciach.
Letecká snímka katastrofy v oblasti Dolného Smokovca. Dolu na zemi na každom kroku vonia čerstvo popílené a polámané drevo, zo všetkých strán počuť motorové píly. Obyvatelia Vysokých Tatier majú slzy v očiach. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Nové Tatry - letecké snímky
Odkazy
NADACE PARTNERSTVÍHorosvaz
SME online
Zdroj: České noviny
Minifotogalerie
Vysoké Tatry, březen 2005 | ||
---|---|---|
Tatranská Polianka |
Starý Smokovec |
Vysoké Tatry |
Gerlachovský kotel |
Vysoké Tatry |
Tatranská Polianka |
Gerlachovský kotel |
Vysoké Tatry |
Nejčtenější články:
- O autorech
- Czech Mountaineering expedition 2005
- Panoramatické záběry z hor
- Ničivá vichřice - Tatry
- Na střechu Evropy - traverz Mont Blancu (4807m) 1996
- Zimní tábor 2001
- Sloup - lezecká oblast
- Homohardcoreus - Drsný výlet 2003
- Alpy 2003 - Breithorn, Weisshorn, Aiguille du Peigne
- Přehled Tatranských výstupů