pazout.horolezci.cz

english


Horolezectví

Nejlepší část našeho života je tvrdý boj, věčné plány a naděje.
Jack London

Babí léto ve Vysokých Tatrách - Lomnický štít (2632 m n.m.) - HOKEJKA

Slovensko

20. - 21. září 2003
Aktéři: Jirka, Klárka
Přejít na:
Fotogalerie Komentáře
Babí léto ve Vysokých TatráchLomnický štít (2632 m) je jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších štítů Vysokých Tater. Ze štítové trojhranné pyramidy, které vysoko převyšuje okolí, spadají tři hřebeny.

Na severozápad přes Pyšný, další štíty a Baranie sedlo se hřeben spojuje s hlavním hřebenem Vysokých Tater. Na severovýchod míří rozsocha přes Kežmarský a Malý Kežmarský štít a na jih a jihovýchod přes Lomnické sedlo, Lomnický hřeben.

10 nejvyšších tatranských vrcholů:
Gerlachovský štít (2655 m n.m.)
Gerlachovská veža (2642 m n.m.)
Lomnický štít (2632 m n.m.)
Ľadový štít (2627 m n.m.)
Pyšný štít (2623 m n.m.)
Zadný Gerlach (2616 m n.m.)
Malý Ľadový štít (2611 m n.m.)
Lavínový štít (2606 m n.m.)
Kotlový štít (2601 m n.m.)
Lavínová veža (2600 m n.m.)
Kdysi ho volali Dedom a Spišiaci ho považovali za nejvyšší vrchol Tater. V 18. století dolovali na jeho severních svazích čtyři generace kežmarských Fábryovcov malachit a stříbro, v naději, že objeví zlato. Jakub Fábry se z Měděných lávek dostal až na hrot Lomnického štítu (kolem roku 1760-1790) a členové jeho rodiny našli pravděpodobně i cestu z Lomnického štítu přes Lomnické sedlo do Skalnaté doliny. Jižní svahy poznali v tomto čase i myslivci z okolních dědin.

První turistický výstup vykonal roku 1793 anglický cestovatel Robert Townson z Malé Studené doliny. Tehdy barometrickým měřením zjistil téměř přesnou výšku Lomnického štítu (2633 m)- Zimní výstupy jsou známe od roku 1891.

Od roku 1940 je přístupný visutou lanovkou z Tatranské Lomnice, čímž se stal nejfrekventovanějším Tatranským vrcholem. Stanice lanovky na vrcholu je spojená s prostorami astronomického a meteorologického pracoviště. V roce 1957 postavili televizní retranslační stanici a roku 1965 elektrické vedení vysokého napětí ze Skalnaté doliny.
Zdroj: www.vysoke-tatry.info


HOKEJKA

Horolezecká cesta středem Z stěny Lomnického štítu přes převislý skalní stupeň, kterého levý okraj má ohraničení připomínající tvarem hokejku. Velmi exponovaná cesta VI. stupně obtížnosti. První ji přelezli František Plšek a Václav Zachoval 22. srpna 1950. Později se stala velmi populární a její sportovní hodnoty přetrvávají i v současnosti. Při jejím přelézaní zahynulo několik horolezců.
Zdroj: www.vysoketatry.com

Prostriedkom cez Hokejku

Bielou škárou v spádnici vrcholu cez uvolnené skalné bloky na hranu, ktorú uzatvára balkón, dve dĺžky lana.HokejkaOdtiaľ puklinou k hladkej platni traverz vpravo 3 metre na skalné pole, po ktorom traverz ďalšie tri metre. Cez previs do škáry. Škárou kolmo hore a trávnatou puklinou tiahnúcou sa vľavo do výšky lávky tvoriacej písmeno V. Odtiaľ na hranu a ňou na skalné stupne. Skalný blok tvoriaci previsnutú klenbu obchádzame z ľavej strany a 8 metrov traverzom vpravo na veľký skalný blok, asi 12 metrov od spodnej časti Hokejky. Ďalej cez menšie stupne hore pod previs, zlanovacia skoba. Týmto previsom priamo hore v hladkej previsnutej stene a traverzom k uvoľneným stupňom, po ktorých na trávnatú plošinu. Celá platňa bez skobovacích možností. Traverzom cez previsnuté stupne na vlastnú Hokejku, po ktorej prestúpime až do jej najspodnejšej časti 4 metre na hladkú lávku. Vstúpime do previsnutej škáry tiahnúcej sa priamo hore cez mohutný previs, ktorý uzatvára Hokejku. Po skalných lávkach, ľavou časťou previsnutého komína do lievika, z ktorého je ľahký výstup na Lomnický štít. Exponovaný výstup. 5—10 hod., VI.
↓ Z. Jaworowski a druhovia, VIII. 1949 zlanovaním
↑↓ S. Cagašik — T. Orlozvski — S. Siedkcki, leto 1945 a neskoršie, len po Hokejku nad Kríž, niektorý len po Kríž
↑ F. Plšek — V. Zachoval
↑ II. v. K. Germán — V. Mašková, 4. VIII. 1951
↑ III. v. O. Kopal — J. Mašek, 12. VIII. 1951
↑ IV. a V. v. M. Blahout — B. Nejedia, K. Germán — R. Kuchár, 5. VIII. 1952
↑ VI. v. J. Psotka — B. Varga, 18. VIII. 1953
↑ VII v. K.Gurský — A. Puškáš — M. Mereš — G. Takáč, 20. VIII. 1953
↑ VIII. v. S. Biel — Z. Rubinozoski, 6. IX. 1954
Zima: Čisto skalná túra.
↑ K. Germán — O. Kopal — J. Mašek — B. Nejedia, 21. IV. 1952

Zdroj: Puškáš – Vysoké Tatry (str. 145), Kroutil - Vysoké Tatry


Do třetice všeho dobrého ... aneb Hokej na roztopeném ledě

Už jsem na ni skoro zapomněla, na Hokejku, v Srpnu napadl sníh a plány ji vylézt byly opět odloženy na další sezónu. Nakonec se ale Jirkovy sliby o povedeném podzimu naplnily a předposlední víkend v Září jedem.

Hokejka - schema cestyNa vrcholcích Lomničáku a Kežmaraku jsou vidět zbytky sněhu, ale počasí je dokonalé, bezvětří a neskutečné teplo. Od chvíle co jsme se začali spouštět po řetězech do Teryho kuloáru mi bije srdce vzrušením a skoro běžím k nástupu. Dneska se mi má splnit sen, polezu starou horolezeckou klasiku. Ve čtvrt na dvanáct po dlouhém čekání nastupujeme, Jirka vybíhá první délku, mé nadšení opadává pod tíhou batohu, potím se a těším až budu na prvním konci. Ve stěně je rušno, cesta kličkuje zprava do leva a polská trojka před námi se moc nežene. Na štandu před traversem u kříže sledujeme polského lezce jak se houpe, nezvládl to, ujela mu noha na zcela mokré skále. Naštěstí je to třetí z jejich skupiny a nic se mu nestalo. Nalézám do traverzu do kterého teče voda právě do klíčového místa, cvakám borhák a pak skobu, tím se uklidňuji a traverzuji po krásných lištách na nohy. Stupy jsou sice naprosto mokré, ale nemůže to na nich uklouznout, když nezazmatkuji, na ruce nic jen se opírám o skálu, voda mi teče na přilbu, jeden krok a jsem v bezpečí, přehupuji se na římsu, a valím ke štandu, cvakám a funím jak to bylo skvělé. Cítím se jak mistr světa, to byl ten obávaný traverz, a mi se to povedlo bez zaváhání. Dobírám Jirku, jsme teprve za čtvrtou délkou a mého parťáka čeká plotna pod první převis Hokejky. Přelézáme krásně exponovanou délku pod převis kde je nás na štandu 5. Z převisu teče řádná sprcha a tahoun Poláku “Guma“ zrovna couvá z převisu, hlásí úplně mokrou stěnu nad převisem a informaci o dvou dvojkách které bojují v mokré skále. Je půl čtvrté, z horka nahoře taje sníh a dále se to dá lézt jen těžko.

Je to jako v té básničce o červeném balónku, ze kterého jsem se začala právě radovat a on mi náhle uletěl. Poláci již slaňují a my po krátké poradě také. Vracíme se a na řetězech do sedla již zas nemluvíme o ničem jiném, než že to zítra zkusíme znovu, s dřívějším nástupem. V sedle Lomničáku potkáváme dvojici, která nastupovala do Hokejky před polskou 3-kou a před námi. Kluci ze Slovenska nám prozrazují, že to bylo opravdu hodně mokré a poslední délky spíš boj, doporučují nastoupit brzy ráno než začne tát sníh na vrcholu. Doporučují nám lézt něco jiného, prý že není jen Hokejka. Jsou krutí, říkám jim že je to sen každého horolezce, jeden z nich na to odvětí, jo právě jsem si ho splnil.

Je neděle ráno, stojíme opět na nástupu, doufali jsme že budeme první nebo druzí, ale jsme až 5-tí v řadě! Ostravská dvojka před námi se rozhoduje pro cestu Orlowského a Jirka pod tíhou faktu, že opět čekáme a za chvíli začne tát tlačí na pilu abychom ji šli také. Má společný nástup s Hokejkou, ale odbočuje v druhé délce.

Nakonec se po mém vzdorování dohodneme na rozhodnutí na 2-hém štandu. Lezu první délku Orlowského a ze štandu koukám do Hokejky, je suchá a já se bouřím. Jirka ke mně dolézá a společně zkoumáme cestu a lezce v ní a opravdu tam dnes není žádná voda, vždyť jsme zde i o 3 hodiny dříve. Nakonec máváme Filipovi a Adamovi a traversujeme ke kříži, naštěstí je zde návrat do Hokejky možný.

Nastává časová smyčka, opět nastupuji do traverzu. Jsem tak rozrušená z toho že jsme se vrátili a opět lezem vysněnou cestu, že zmatkuji. Ten traverz, který byl včera taková hračka mi chvíli připadá jiný a přitom je suchý. Jirka mě upozorňuje na skobu kterou jsem minula, rychle chci prodloužit expresku, aby netáhla a ta mi vyklouzla a padá. Jako bych dostala facku, počínám si jako začátečník, zklidňuji emoce a dolézám na štand.

Jirka nás vyvádí exponovanou plotnou pod první převis. Nevím proč musím lézt převisy vždycky já, hrozně se v nich bojím, ale prý mi to jde lépe. No nevím, nejde mi to zprava tak to zkouším zleva, nakonec se houpu ve smyci a na druhý pokus se přes převis dostávám. Jsem jak v transu, v převisu mam cvaklou skobu a smyci, a další jištění nevidím a nelze nic založit, lezu plotnu a doufám v nějaký dobrý chyt. Pořád se soukám dál, ale žádný není dost dobrý, jsem 5 metrů nad převisem, když konečně dobře stojím a držím, strašně funím a Maďar ve štandu nade mnou nechápe proč se na něj tak šťastně křením. Jura leze další délku s nepříjemným překrokem v hladké plotně, je za námi 6-tá délka a to co vidím potom je převislá spárka ve které teče potok.

Poprvé v cestě mě napadá že jsem neměla být tak tvrdohlavá. Stále si říkám je to ještě kousek a snažím se nemyslet na to, že se jedná o klíčové místo. Sedím ve skobě bezhlavě si snažím namazat magnéziem totálně mokré chyty, do rukávů mi teče voda a tak se přes skobu a frend sápu nahoru. Oba dolézáme na štand řádně promočení. Poslední délkou komínem nad námi teče voda a je jasné že to půjde jedině zprava, kde je skoro sucho. Jirka funí, ale jde mu to, zakládá frenda (skoby vypadají fakt staře) a pak se přehupuje z vytlačujícího koutu do „lieviku“ a mizí mi z očí.

Sedíme na vrcholu Lomničáku, pijeme pivo a je nám dobře. Babí léto v Tatrách nám dovolilo vylézt Hokejku, bylo to skvělé a ta cesta patří k našim nejcennějším lezeckým zážitkům.

Odkazy

Vysoké Tatry - Turistika, mapy, fotografie, ubytovanie, ...
Vysoké Tatry - Turistická centra, mapy, fotografie, ubytování, ...
holidayinfo.sk - Aktuálne obrázky z kamier
Vysoké Tatry info - Encyklopédia regiónu Vysoké Tatry
Tatry.NET: Kompletné informácie o euroregióne Tatry
Vysoké Tatry- turistický sprievodca
Tatry Open Directory
Tatranská horská služba
Vysoké Tatry - Horolezecký sprievodca - mountain guide
VITAJTE V MESTE VYSOKÉ TATRY - OFICIÁLNE STRÁNKY MESTA VYSOKÉ TATRY

Stalo se o víkendu...

Hrôza v kabínkach
Počas horúceho víkendu padli teplotné rekordy

Minifotogalerie

Lomnický štít - Hokejka
Téryho kuloár a Z stěna Lomnického štítu
Téryho kuloár a Z stěna Lomnického štítu
Sestup do Téryho kuloáru po zajištěné cestě
Sestup do Téryho kuloáru po zajištěné cestě
Malá studená dolina, Téryho chata, Pět Špišských ples
Malá studená dolina, Téryho chata, Pět Špišských ples
Pohled do středu Z stěny kudy vede cesta Hokejka
Pohled do středu Z stěny kudy vede cesta Hokejka
Téryho kuloár z prvního štandu Hokejky
Téryho kuloár z prvního štandu Hokejky
Jura dolézá k prvnímu štandu
Jura dolézá k prvnímu štandu
Jura ve výlezu z mokrého a jemného traverzu kolem `kříže`
Jura ve výlezu z mokrého a jemného traverzu kolem `kříže`
Výlez z mokrého a jemného traverzu kolem `kříže`
Výlez z mokrého a jemného traverzu kolem `kříže`
Smutný pohled Klárky do Z stěny
Smutný pohled Klárky do Z stěny
Snídaně na Skalnatém plese
Snídaně na Skalnatém plese
Slavkovský štít
Slavkovský štít
Pohled do střední části cesty Hokejka. Kříž je přibližne uprostřed
Pohled do střední části cesty Hokejka. Kříž je přibližne uprostřed
Lomnický štít - Hokejka, neděle
Klárka těsně pod totálně mokrým převisem (V A1) v předposlení délce
Klárka těsně pod totálně mokrým převisem (V A1) v předposlení délce
Klárka těsně pod totálně mokrým převisem (V A1) v předposlení délce
Klárka těsně pod totálně mokrým převisem (V A1) v předposlení délce
Maďarská dvojice před náma odlézá převislým koutkem v poslední délce
Maďarská dvojice před náma odlézá převislým koutkem v poslední délce
Kežmarský štít z Lomnického štítu
Kežmarský štít z Lomnického štítu
Jura s pivkem na vrcholu Lomnického štítu
Jura s pivkem na vrcholu Lomnického štítu
Klárka s pivkem na vrcholu Lomnického štítu
Klárka s pivkem na vrcholu Lomnického štítu
Kluci z Ostravy, Filip a Adam, dolézají na vrchol
Kluci z Ostravy, Filip a Adam, dolézají na vrchol
  
Vysoké Tatry 12. - 13. červenec 2003
Pohled z Filmárského žľabu do Malé Studené doliny
Pohled z Filmárského žľabu do Malé Studené doliny
Kežmarský štít (2558 m n.m) J stěna ze Skalnaté doliny
Kežmarský štít (2558 m n.m) J stěna ze Skalnaté doliny
V závěru Filmárského žľabu
V závěru Filmárského žľabu
Filmárský žľab
Filmárský žľab
Červencová sněhová bouře, Lomnické sedlo (2190 m n.m.)
Červencová sněhová bouře, Lomnické sedlo (2190 m n.m.)
Skalnaté pleso (1751 m n.m.) ze zasněženého Lomnického sedla (2190 m n.m.)
Skalnaté pleso (1751 m n.m.) ze zasněženého Lomnického sedla (2190 m n.m.)
Lomnický štít - Z stěna z Malé Studené doliny
Lomnický štít - Z stěna z Malé Studené doliny
Zasněžený Kežmarský štít (2558 m n.m) - J stěna ze Skalnaté doliny
Zasněžený Kežmarský štít (2558 m n.m) - J stěna ze Skalnaté doliny
 
Fotky od © Filipa, který lezl s Koudelem ve vedlejší cestě Stanislawského /Orlowského/
Obálka s fotkama
Obálka s fotkama
Klárka v traverzu u Kříže
Klárka v traverzu u Kříže
Klárka v traverzu u Kříže
Klárka v traverzu u Kříže
Klárka pod převisem, kde ji čekají proudy vody
Klárka pod převisem, kde ji čekají proudy vody
Koudel v klidu rozbaluje tatranku a pozoruje nás na předposledním štandu
Koudel v klidu rozbaluje tatranku a pozoruje nás na předposledním štandu
 

Na začátek strany Na začátek stránky Na začátek strany



Nejčtenější články:





Upozornění: Váš prohlížeč nerespektuje platné standardy HTML a CSS přijatých konsorciem W3C.
Obsah těchto stránek je nicméně plně přístupný jakýmkoli prohlížečem, ovšem dokument není možno zobrazit tak jak bylo zamýšleno.
Doporučuji Vám instalaci jednoho z prohlížečů, který tyto standardy podporuje.

Valid XHTML 1.0!