MTB biky
Štestí musí horolezci přát. Nesmí se na ně ale spoléhat
Hermann Buhl
Kralický Sněžník
Ostružná – Smrk – Kladské sedlo (po hranici) – Kralický Sněžník – Paprsek (po červené) – Ostružná; (cca 60 km a 1.700 m převýšení)Velmi pěkná trasa panenskou přírodou. Z větší části vede po česko-polské statní hranici. Pas s sebou, polští celníci jsou velmi aktivní. Poslední cca 2 km úsek pod Kralickým Sněžníkem nelze vyjet (velké volné kameny, velká strmost), sjízdný je.
Vodu lze doplnit na Kladenském sedle (studánka cca 300m za celnici na české straně) a pod Kralickým Sněžníkem z pramene Moravy.
Rychlebské hory
Žulová (350 m) – Špičák (957 m) – Javorník – Žulová; (cca 40 km)Ze Žulové až na vrchol Špičáku si neodpočinete. Strmost se po celé trase (červená) pomalu, ale jistě zvedá. Po odbočení značky do lesa (cca 6,5 km) je poslední necelý km na vrchol Špičáku nejetelný. Po úrputném tlačení a prolézaní padlých stromů konečně vrchol (957 m). Dále již je cesta perfektní a krásně jetelná. V místě, kde narážíme na cyklistickou stesku vedoucí do Javorníku, tak pokračujeme dále po ní. Cesta vede z vetší části po zpevněných cestách. Cestou je pěkná zastávka u Čertovy kazatelny nad Račím údolím. Před Javorníkem opouštíme cyklo značku a jedeme opět po turistické, která nás dovádí k zámku na městem.
V městě u kostela je zrovna pouť. Dáváme pivko a párek, posloucháme živou muziku. Zpět do Žulové se vracíme zvětší části po hlavní asfaltové cestě.
Trasy naplánoval a ubytování na chatě Řetězárna zajistil Petr.
Místopisné informace
Králický Sněžník je po Krkonoších a Hrubém Jeseníku třetí nejvyšší horský masiv v České republice. Z hlediska turistiky je to kraj vskutku panenský. Na Králickém Sněžníku není žádná turistická chata, nevede sem žádná asfaltová silnice. Název Sněžník dostala hora podle sněhu, který pokrývá její vrchol v průměru osm měsíců v roce. Přesto že větší část této členité hornatiny leží na území Polska (Masyw Snieznika), má našemu návštěvníkovi co nabídnout. Z vrcholové zaoblené kopule Sněžníku (1424 m.n.m.) vybíhá pět dílčích rozsoch s dominantami Malého sněžníku (1338 m.n.m.), Sušiny (1321 m.n.m.), Podbělky (1307 m.n.m.) nebo Klepého (1143 m.n.m.), na jehož jižním svahu se protínají rozvodnice Baltského (řeka Kladská Nisa), Černého (Morava) a Severního moře (Tichá Orlice).Centrální část, celý hřbet Sušiny a částečně i pohraniční hřbet, tvoří od r. 1990 národní přírodní rezervaci Králický Sněžník o celkové rozloze 1700 ha. Chráněny jsou v ní kromě krasových jevů především rozsáhlé komplexy přirozených lesů, přecházejících do horských holí, četná prameniště, rašeliniště a další. Vyskytuje se zde i řada chráněných druhů rostlin a živočichů.Zdroj: Králický Sněžník
Rychlebské hory sousedí na jihozápadě s Králickým Sněžníkem, od kterého jej odděluje Kladské sedlo, na jihu s Hanušovickou vrchovinou, jež oddělují níže položené plošiny táhnoucí se od Starého Města pod Sněžníkem směrem na východ k Ramzové, na východě pak od Hrubého Jeseníku Ramzovské sedlo s údolím vedoucí přes Lipovou a Jeseník a taktéž na východě od Zlatohorské vrchoviny údolí vedoucí přes Českou Ves, Písečnou, Supíkovice až do Velkých Kunětic.
Zdroj: Rychlebské hory
Odkazy
Rychlebské horyKrálický Sněžník
Minifotogalerie
Nejčtenější články:
- O autorech
- Czech Mountaineering expedition 2005
- Panoramatické záběry z hor
- Ničivá vichřice - Tatry
- Na střechu Evropy - traverz Mont Blancu (4807m) 1996
- Zimní tábor 2001
- Sloup - lezecká oblast
- Homohardcoreus - Drsný výlet 2003
- Alpy 2003 - Breithorn, Weisshorn, Aiguille du Peigne
- Přehled Tatranských výstupů